Situace výtečná? Dnes bych to řekl jinak, říká povodňový primátor | e15.cz

Situace výtečná? Dnes bych to řekl jinak, ale s optimismem, míní povodňový primátor Němec

Petr Weikert

Petr Weikert

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Někdejší pražský primátor Igor Němec se o povodních 2002 zapsal do povědomí veřejnosti zejména prohlášením, že „situace je nadmíru výtečná“, načež Vltava za pár hodin zaplavila metro a Karlín. Dodnes ho tahle vzpomínka provází a do jisté míry si na svém prohlášení trvá. „Nakonec se ukázalo, že to byla pravda, protože nikdo neumřel, i když to byla katastrofa, která v dějinách Prahy nemá obdoby od roku 1890,“ popisuje v rozhovoru pro deník E15 pozdější předseda Úřadu na ochranu osobních údajů a dnešní poradce a konzultant v oblasti ochrany osobních údajů.

Co se vám vybaví jako nejsilnější vzpomínka na povodně v roce 2002?

Pamatuji si, že to bylo v noci z úterý na středu, celá Praha byla zhasnutá. V jednu hodinu v noci jsem stál u botelu Admiral. Sem tam svítily majáky hasičů nebo policejních aut. Jinak všude panovala tma a do ní bylo slyšet jen hučení Vltavy. Voda stoupala každou hodinu o deset centimetrů, přitom předpověď byla, že těch deset centimetrů Vltava udělá za celou noc do rána. To si pamatuji, jako by to bylo dnes.

Nezůstala ve vás po těch povodních určitá pachuť nebo křivda? Když jsem procházel vaše pozdější vyjádření, stěžoval jste si, že se o tématu mluví bez vás, a když je o vás zmínka, tak špatná.

Povodeň přišla před komunálními volbami. Stejně tak nás čekají nyní, po dvaceti letech. Stalo se z toho pochopitelně předvolební téma. Tenkrát bylo hodně kandidátů na primátora, bohužel nejvíce v ODS a i z vlastní strany jsem měl v tomhle smyslu potíže.

Jak to myslíte? Že jste za povodně zaplatil neobhájením pozice primátora uvnitř ODS?

To bezpochyby ano. Praha se rozdělila na pět obvodů a bylo pět lídrů. Já jsem sice byl jedním z  nich, nicméně do televize chodil už tehdy pan Bém. Jako starosta Prahy 6 tam něco vysvětloval o povodních.

Možná vaši pozici oslabil výrok ze 13. srpna, že Vltava stoupne o deset centimetrů a situace je „nadmíru výtečná“. Jak se na to zpětně díváte?

Ten výrok vycházel z rozhovoru, který trval čtyři minuty a musím ho chápat jako trošku vytržený z kontextu. V tom rozhovoru jsem vysvětloval, proč je výtečná. A to je strašně důležité. Nakonec se ukázalo, že to byla pravda, protože nikdo neumřel, i když to byla katastrofa, která v dějinách Prahy nemá obdoby od roku 1890.

Myslíte, že to bylo chybné vyjádření?

Dnes bych už určitě použil jiná slova, ale svůj optimismus bych ani zpětně neodvolal.

Jaká slova byste dnes použil ve stejné chvíli namísto sousloví „nadmíru výtečná“?

Vše funguje, jak má. Překvapivě i mobilní hráz plní svou povinnost.

Jaké jste měl v tu chvíli informace od vodohospodářů a dalších složek o tom, co se děje a bude dít?

Informace jsme měli hlavně od Povodí Vltavy, zástupce podniku byl členem krizového štábu. Také jsme měli informace od hydrometeorologů ze sdělovacích prostředků. Musím říct, že ve finále se ty informace velmi lišily. Hydrometeorologové měli pravdu a Povodí Vltavy se mýlilo.

Čekal jste, že budou v Praze škody za více než dvě desítky miliard korun a že se zatopí metro, čímž vzniknou sedmimiliardové škody?

Praha byla připravena na stoletou vodu. To rušila jedna věc. Stavělo se na nádraží Holešovice, kde byla díra. Čili bylo jasné, že voda do metra nějakým způsobem půjde. Byla jen otázka, jak budou fungovat jednotlivé zábrany. A tím, že přišla tisíciletá voda, smetla všechno. Někde byla až o pět metrů více, než se počítalo. Bylo jasné, že tomu se neubrání vůbec nic. To později konstatovaly všechny ostatní zprávy, které k tomu byly.

Šlo podle vás dělat něco pro to, aby škody byly menší?

Určitě ne, o tom jsem přesvědčený. Víte, i ta částka dvaceti miliard je trochu zkreslená. Vezměte si, že trasa metra C byla technologicky třicet let stará. To je jako kdybyste měl trabanta, sebrala vám ho voda, pak si koupil mercedes za milion a půl a řekl, že škoda byla milion a půl. Dokonce si myslím, že ta škoda metru hodně prospěla. Jako tehdejší zástupce Prahy si troufám tvrdit, že na opravu trasy C by se takové peníze nikdy nenašly. Tím, že se stalo z metra C moderní metro, vyměnila se technologie, tak bych řekl, že to lze i přes zatopení hodnotit pozitivně. A když se podíváte na Karlín, tak to každý vidí, že nastala obrovská pozitivní změna.

Byla řeč o vaší politické odpovědnosti, kterou jste nesl. Dělal byste něco jinak?

Vyplynula z toho pro mě spousta poučení, ale už je asi nebudu moci aplikovat. Třeba jsem dodnes nepochopil, jak byl sestaven krizový štáb. Evidentně v něm bylo zbytečně moc lidí. To zdržovalo práci. Každý si chtěl něco říci, rozhodující byla ale práce záchranných složek místo proslovů opozičních politiků, současných politiků a tak dále. Dnes bych určitě ten štáb zúžil, aby byl akceschopnější.

V roce 2013 už povodně napáchaly daleko menší škody, byla vybudována protipovodňová opatření a vedení města bylo poučeno. Myslíte, že vaši nástupci měli a mají lehčí pozici než vy tehdy?

Jsem stoprocentně přesvědčen, že to budou mít všichni lehčí. Víte, musejí umřít všichni, kdo tu povodeň pamatují, aby se začalo zase věřit, že to nemůže nikdy přijít. Kdo se poučil nejvíc, bylo Povodí Vltavy a správci vltavské kaskády. Jakmile dneska šplouchne na Orlíku kapr, už pouštějí vodu a v Praze máme první stupeň povodňové aktivity. Už se nikdy nestane, dokud pamětníci neumřou, aby existovala takováhle hydrometeorologická předpověď a Vltava natekla do plných přehrad.

Video se připravuje ...
Prahu čekají v příštích letech velké změny

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video