Cyklopruhy do Prahy patří, říká místopředseda ODS a premiérův poradce Zdeněk Zajíček

Zdeněk Zajíček, Poradce premiéra Petra Fialy pro e-government a digitální transformace

Zdeněk Zajíček, Poradce premiéra Petra Fialy pro e-government a digitální transformace Zdroj: E15 Dominik Kučera

Zdeněk Zajíček, Poradce premiéra Petra Fialy pro e-government a digitální transformace
Zdeněk Zajíček, Poradce premiéra Petra Fialy pro e-government a digitální transformace
Zdeněk Zajíček, Poradce premiéra Petra Fialy pro e-government a digitální transformace
Zdeněk Zajíček, Poradce premiéra Petra Fialy pro e-government a digitální transformace
Zdeněk Zajíček, Poradce premiéra Petra Fialy pro e-government a digitální transformace
6
Fotogalerie

Když byly v Praze před dvaceti lety povodně, byl ředitelem magistrátu, když se zaváděly Czech Pointy, byl náměstkem vnitra pro digitalizaci. Zdeněk Zajíček za posledních třicet let prošel mnoha pozicemi, dnes radí premiérovi a ministrovi dopravy s digitalizací a na podzim se z třetího místa kandidátky koalice Spolu bude ucházet o hlasy voličů v Praze. „Voliči nám řekli, že se jim nelíbilo to, co jsme předváděli. Nyní obnovujeme důvěru a můžeme ji znovu získat,“ říká viceprezident Hospodářské komory a nově také místopředseda ODS Zdeněk Zajíček pro deník E15 v rozhovoru, který vznikl v rámci konference Inovační vize Prahy 2030 pořadné Pražským inovačním institutem.

Digitalizaci státu jste řešil už v roce 2006. Jak se to od té doby posunulo? 

Jak v které oblasti. Když budeme mluvit o tom, co funguje v rámci velkých sdílených systémů, tak tam jsme na špici, protože by nám mohli v Evropě i ve světě některé systémy závidět. Náš systém datových schránek, Czech Pointů a datových registrů je na vysoké úrovni. V některých věcech pokulháváme, a to zejména v poskytování vlastních digitálních služeb. Mnoho jich nevidíme, je jich jen pár, špatně se propagují, mnoho lidí o nich neví. V tomto směru je zde velká příležitost pro spolupráci se soukromým sektorem, který je daleko více proklientsky orientovaný, než je stát, protože musí bojovat o klienty. Přál bych si, aby spolupráce byla daleko intenzivnější, protože soukromý sektor daleko lépe ví, jak to občanům a podnikatelům prodat. 

Neukázalo se během pandemie, kdy občané více potřebovali digitální řešení, že těch nedostatků je až příliš mnoho? 

Jak se to vezme. Pro mě byla velkým překvapením adaptace lidí, kteří najednou byli donuceni používat digitální technologie, protože jinak by se nepotkávali, neprobíhala by různá jednání ani výuka. Dříve bychom si nedokázali představit, že ministr z úrovně státu řekne, že od zítřka všechny školy budou provozovat online výuku. Ale tady to nešlo jinak, bída naučila Dalibora housti. V tomto směru se ukazuje, že jsme jako uživatelé velmi flexibilní, rychle se adaptujeme na nové technologie. Je to vidět třeba na tom, že v evropském srovnání jsme na třetím místě z hlediska objemu obchodů na internetu, digitální technologie využíváme často, a to bez ohledu na věkovou strukturu. Jsme vyspělí uživatelé, ale potřebujeme zlepšit nabídku a udělat ji i uživatelsky příjemnou a zároveň o ní dát vědět. A v tomhle spoléhám na spolupráci se soukromým sektorem. 

Obstál tedy stát během pandemie z hlediska digitálních řešení? 

Jsou tam věci, které jsou nedotažené, a v některých z nich jsme bohužel během pandemie kulhali. Mnohé systémy nejsou otevřené. Mluví se o něčem, čemu se říká otevřený datový fond, tedy možnost, aby člověk data, která už jednou předal státu, nemusel vyplňovat znovu. V tom kulháme, mnohé systémy to neumí a nutí lidi, aby vyplňovali stále stejné údaje do nových žádostí a v covidu takových žádostí bylo hodně. To je věc, která by se do roku 2025, kdy naplno začne platit zákon o digitální službě, měla změnit. 

Jak jste spokojený s plány Ivana Bartoše v oblasti digitalizace? 

Doufám, že bude Ivan Bartoš pokračovat v naplnění zákona o právu na digitální služby. Potřebujeme lidem, kteří jsou připraveni využívat digitální služby pro komunikaci se státem, umožnit je využívat. Ivan Bartoš byl dokonce zpravodajem zákona ve sněmovně, on by měl být ten první vlajkonoš, aby se to naplnilo. A já věřím, že se to dotáhne. Je to mnohem důležitější věc než institucionální změny, které mohou a nemusí být. 

Takže jste spokojený? 

S tím, co má naplánováno, spokojen jsem a pokud tomu budu moci ze své pozice v hospodářské komoře nebo jako poradce premiéra pomoci, tak to udělám velmi rád. Doufám, že se to nikde nezaškobrtne, byť je teď vláda pod rozpočtovým tlakem, který válka na Ukrajině a inflace rozpoutala. Vláda bude muset váhat, které investice podpoří a já doufám, že se to digitalizace nedotkne. 

Diskutujete s ministrem Bartošem digitalizační plány? 

Ano, konzultujeme je spolu, na některé věci máme rozdílné názory, přinejmenším na priority, jinak jsme ale v souladu. 

Několikrát jste zmínil hospodářskou komoru, ale zároveň jste poradcem premiéra a ministra dopravy, prezident ICT unie, pražský zastupitel nebo místopředseda ODS. Co z toho vás nejvíce zaměstnává? 

Mě nejvíce zaměstnává samotné téma digitalizace, rád bych mu věnoval další roky svého aktivního života, protože si myslím, že je to příležitost, která může přinést změnu fungování státu. Má to své rizika, ale pořád v tom vidím obrovskou příležitost dělat některé věci srozumitelněji a přívětivěji pro lidi, abychom snížili byrokracii. Funkce, které zastávám, beru jako nástroj a prostředek k tomu, abych tyto cíle prosadil. 

Takže to berete jako komplexní roli? 

Má role je pomoci digitalizaci a digitální transformaci. V každé funkci, kterou jste vyjmenoval, se snažím tyto věci zmiňovat a prosazovat. 

Podívejte se na rozhovor s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou

Video placeholde
Investiční fondy by mohly přijít o výhodu nižšího zdanění, říká Stanjura • Videohub

Jak do toho zapadá místopředsednictví v ODS? U všech pozic je to propojení viditelné, ale místopředseda je čistě politická funkce. 

To není přece politická funkce, politická strana je jako jakýkoliv jiný živý organismus. I ODS se musí vnitřně digitalizovat, musí zjednodušit své procesy a je potřeba na tom zapracovat. Pokud budu moci z pozice místopředsedy ODS říkat, že má proběhnout digitální transformace a bude to slyšet, budu rád, pokud s tímto tématem bude ODS spojovaná. 

Často zmiňujete spolupráci státu se soukromým sektorem, kde se dle vašich slov digitalizace daří, mluvíte o příkladu bankovní identity. Je něco podobného na stole, co by se mohlo převzít ze soukromé sféry? 

Na ministerstvu dopravy řešíme možnost, zda by agenda registrů vozidel a vše, co s tím souvisí, jako je třeba vydávání registračních značek, nemohla být zabezpečena ve spolupráci se soukromým sektorem. Nabízí se tady přirozená spolupráce s pojišťovnami, protože každé auto, které vyjede na silnici, musí být zaregistrované, musí mít značku a musí být povinně pojištěné. Pokud by se nám vyřízení této záležitosti podařilo dát v jednom okamžiku na jedno místo, tak bychom zase odbřemenili jak stát i občany od složitých přejíždění a vyřizování. Je to v diskuzi, zatím to vypadá otevřeně a zajímavě. 

Je někdo, s kým se z privátního sektoru radíte? 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!