Reportáž: První robotická vinárna v Evropě stojí v Praze. Sklenku naleje ruka, která montuje škodovky

Množství určí speciální váha.

Množství určí speciální váha. Zdroj: Michael Tomeš

Před necelým rokem obohatila veřejný prostor u stanice Nové Butovice robotická vinárna Cyberdog.
Tvarem má připomínat psa a použitým materiálem asociovat vesmírnou loď.
Vznik první robotické kavárny v Evropě iniciovala developerská společnost Trigema.
Ta rovněž nechala zrevitalizovat veřejný prostor v jejím okolí.
Autorem objektu výtvarník David Černý a architekt Tomáš Císař.
18
Fotogalerie

Robotická vinárna Cyberdog stojí dvě minuty chůze od stanice metra Nové Butovice už téměř celý rok. Tvarem má připomínat psa, materiálem vesmírnou loď. Původně měl objekt, který navrhli výtvarník David Černý a architekt Tomáš Císař, sloužit jako informační centrum. Nakonec v něm vznikla první robotická vinárna v Evropě. 

"Po zkušebním provozu jsme vychytali všechny mouchy, vyměnili objednávkovou aplikaci. Dá se říct, že teď už je Cyberdog v ostrém provozu," říká Radek Polák z developerské společnosti Trigema.

Systém programovala mladá firma z Pardubic, která dodává i software pro mladoboleslavskou Škodovku. Právě naprogramování a sladění provozu ruky s vozíky bylo nejobtížnější.

Co se změnilo po necelém roce v Cyberdogu? Prohlédněte si galerii.

"Všechno jsme si se zmiňovanou firmou dělali sami. Neměli jsme se čeho chytit, i proto jsme první půl rok avizovali jakožto zkušební," vysvětluje Polák s  tím, že výraznější problém nenastal.

K větší odstávce došlo na konci června, a to na zhruba tři týdny. Během pauzy se přeprogramoval celý systém, a na každý stůl přibyl tablet, přes který se objednávka tvoří nebo platí.

"Návštěvnost? Není špatná, ani skvělá. Takový průměr. Faktem je, že na chod vinárny potřebujeme měsíčně na provozu vydělat v řádu stovek tisíc korun. Už od začátku ale víme, že investice ve výši 23 miliónu korun se nám nevrátí," přibližuje Polák. 

Cyberdog je mimo jiné přihlášený do aktuálního ročníku Stavba roku, a Grand Prix Architektů.