Dílo Mistra vyšebrodského oltáře se vydražilo za 5 milionů eur | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Dílo Mistra vyšebrodského oltáře se vydražilo za 158 milionů korun

Dílo Mistra vyšebrodského oltáře se vydražilo za 158 milionů korun
Středověký obraz z dílny Mistra vyšebrodského oltáře
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Středověký obraz z dílny Mistra vyšebrodského oltáře se dnes na aukci ve Francii prodal za pět milionů eur (127,7 milionu korun). Konečná cena včetně aukční přirážky činí 6,2 milionu eur (přes 158 milionů korun). Před dražbou se cena odhadovala na 400 tisíc až 600 tisíc eur (10,2 milionu až 15,3 milionu korun), konečná částka se však po dramatickém přihazování v aukční síni v Dijonu vyšplhala na více než osminásobek. O obraz nazvaný Trůnící Panna Marie s dítětem měla zájem i česká Národní galerie, nakonec jej ale nezískala, uvedla mluvčí českého ministerstva kultury Michaela Lagronová.

Obraz malovaný temperou na dřevě byl dlouhá léta v domě dijonské rodiny, která neměla tušení, že se mezi nimi po generace dědí dílo jednoho z nejvýznamnějších českých představitelů vrcholné gotiky. "Majitelé obraz považovali za obyčejný dekorativní panel a chtěli ho prodat společně s nepříliš hodnotnými stříbrnými předměty a koupelnovým nábytkem," popsal šťastný objev znalec Hugues Cortot ze skupiny Turquin, která aukci pořádala.

Experti, včetně pracovníků Národní galerie a Ústavu dějin umění Akademie věd, potvrdili, že se jedná o dílo anonymního českého malíře vrcholné gotiky Mistra vyšebrodského oltáře. Ten byl pojmenován podle svého nejvýznamnějšího díla - devíti deskových maleb na hlavním oltáři v klášterním kostele cisterciáků ve Vyšším Brodě.

V Praze vydražily unikátní mince a medaile za miliony. Zájem o numizmatiku roste

Zájem o nákup středověkého obrazu byl enormní, malbu nakonec získal neznámý kupec, který přihazoval po telefonu. České instituce v aukci neuspěly. "Je nám to líto... cena ale podle ministerstva neodpovídá reálné hodnotě," uvedla Lagronová.

Dnes prodaná malba zobrazuje Pannu Marii oděnou v modrém šatu a zlatém plášti, která na rukou drží Krista. Ten se jednou ručkou chytá za nohu a druhou tiskne palec madony. Podle odborníků je podobné přirozené gesto na obrazech z poloviny 14. století výjimečné.

Magazín E15 Jak si užít design objednávejte zde >>>

Klášter na Smíchově kupuje od pošty skupina Cimex
OBRAZEM: Podívejte se na nejdražší díla, která se budou dražit v Galerii KODL. Vyvolávací ceny jdou do milionů

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!