Klášter na Smíchově kupuje od pošty skupina Cimex | E15.cz

Klášter na Smíchově kupuje od pošty skupina Cimex

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Vítězem elektronické dražby bývalého kláštera svatého Gabriela v Praze 5 je skupina Cimex realitního byznysmena Petra Lukeše. Deníku E15 to potvrdil generální ředitel Cimexu Miroslav Kosnar. Kupní cena je 353 milionů korun. Jméno vydražitele dosud známé nebylo. 

„Okamžitě po převzetí začneme s nutnými opravami a přípravou na rekonstrukci, která je vzhledem k velmi špatnému technickému stavu budovy nezbytná. Máme s objektem určitý dlouhodobý plán, který nejprve musíme detailně zpracovat a předložit památkářům k diskusi a projednání,“ uvedl šéf skupiny.

Na určení celkové investice do rekonstrukce je podle Kosnara zatím brzy. „Zároveň chceme naplánovat dočasné krátkodobé využití objektu tak, abychom zamezili jeho současnému chátrání,“ dodal Kosnar. 

Kupní cena 353 milionů korun byla v dražbě minimální nabídkovou cenou. Pošta se snažila památkově chráněný objekt prodat několik let. Původně za něj státní podnik žádal bezmála půl miliardy korun. Za tuto cenu ale někdejší církevní nemovitost nikdo nechtěl. 

Bývalý řeholní dům benediktinek sídlí v sousedství Kinského zahrady v Holečkově ulici. Součástí areálu je původně konventní kostel Zvěstování Páně, lidově zvaný svatého Gabriela.

Státu patří objekt od roku 1919. Do roku 1931 byl v areálu Poštovní úřad šekový. Po druhé světové válce tam sídlila až do roku 1998 Poštovní poukázková ústředna. Od roku 2016 je objekt prázdný. 

Skupina Cimex patří mezi důležité hráče na tuzemském realitním trhu. Do jejího holdingu patří například hotelová síť Orea Hotels & Resorts. Významný byznys má Cimex rovněž v Mariánských Lázních.