Restaurace Akropolis hledá provozovatele. Ten ale musí zachovat interiér od architekta Vávry | E15.cz

Restaurace Akropolis hledá provozovatele. Ten ale musí zachovat interiér od architekta Vávry

Petra Jansová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Budoucnost oceňovaného interiéru Restaurace Akropolis na Praze 3 z 90. let je nejistá. V současnosti je podnik zavřený kvůli rekonstrukci a probíhají jednání s úzkou skupinou zájemců o její provozování.

„Interiér byl po více než 25 letech provozu velice opotřebený a zničený. V tuto chvíli probíhají intenzivní jednaní s úzkou skupinou zájemců o její provozování,“ uvedl Nikos Moisidis, člen představenstva Centra nezávislé kultury paláce Akropolis.

Zachování původního oceňovaného interiéru, jehož autory jsou přední český výtvarník František Skála a architekt David Vávra, přitom až do léta nebylo podmínkou výběrového řízení.

„Pokud se nenajde nikdo, kdo by respektoval původní dispozici, byl si vědom hodnoty tohoto časem prověřeného díla, byl ochoten spolupracovat s autorem a dokázal vrátit restauraci život, zanikne tento vyhlášený pražský podnik a naruší se tím celistvost interiérů Paláce Akropolis,“ varuje František Skála na sociálních sítích.

Interiér vytvořil František Skála ve spolupráci s architektem Davidem Vávrou, v roce 1996 získal cenu Interiér roku 1996 Obce architektů.  Součástí prostoru jsou i objekty restaurace československého pavilonu na EXPO 92 v Seville.

„Jde o velmi výjimečný výtvarný počin. Prostor vizuálně nezestárl ani po třiceti letech,“ přibližuje architekt David Vávra. Interiér by podle něj potřeboval minimální repasovaní, nikoliv kompletní rekonstrukci.

Zhruba 75 procent  nemovitosti vlastní politik a podnikatel Pavel Hurda prostřednictvím společností Art Frame Palác Akropolis, Centrum nezávislé kultury Palác Akropolis a Byty PMH. Zbytek objektu je v osobním vlastnictví majitelů bytů.

Prohlédněte si fotogalerii:

Zaujal vás článek? Získejte magazín E15 Premium s podtitulem Jak si užít design. Objednat si ho můžete zde

E15 Premium - Jak si užít design

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video