Čína má nejvíce miliardářských startupů na světě | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Čína má nejvíce miliardových startupů na světě. Předehnala Spojené státy

Čína má nejvíce tzv. "startupových jednorožců", tedy soukromých začínajících firem, jejichž hodnota přesahuje jednu miliardu dolarů (23 miliard korun). Podle průzkumu čínské firmy Hurun má Čína takových podniků 206, zatímco druhé Spojené státy 203, uvedla na svých internetových stránkách BBC. Obě země dohromady se na celosvětovém počtu těchto společností podílejí více než 80 procenty.

"Čína a USA mají dominantní postavení, přestože se na celosvětovém HDP podílejí jen polovinou a na celosvětové populaci čtvrtinou," uvedl předseda výzkumné a mediální firmy Hurun Rupert Hoogewerf.

Do první pětky zemí se dostaly ještě Indie (21 firem), Británie (13) a Německo (sedm). Po celém světě jsou tyto společnosti jen ve 24 zemích. V celé EU je jich pouze 35.

Označení "jednorožec" pro nové a na miliardu dolarů ceněné firmy poprvé použila kapitálová investorka Aileen Leeová v roce 2013. Připomínkou neexistujícího mytického zvířete poukazovala na statistickou výjimečnost podobně úspěšných podniků.

Komentář Jana Žižky: Vizionáři věří vodíku

Seznamu dominuje čínská platební společnost Ant Financial s hodnotou 150 miliard dolarů. Firma byla založená v roce 2014 a patří jí internetová platební platforma Alipay, která se oddělila od čínského internetového prodejce Alibaba.

Druhé místo patří čínské firmě Bytedance, která vlastní oblíbenou platformu pro sdílení videa TikTok a má hodnotu 75 miliard dolarů. Na třetí příčce je čínská firma pro sdílené jízdy Didi Chuxing ohodnocená na 55 miliard dolarů.

Změna je na spadnutí. Lidé přestávají věřit svým byznys modelům, v práci je šťastná jen půlka

Z amerických firem se do první desítky dostaly zprostředkovatel ubytování v soukromí Airbnb, firma nabízející sdílené kanceláře WeWork a výrobce elektronických cigaret Juul.

Zpráva přichází v době napjatých vztahů mezi USA a Čínou. Obě země spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které se USA zaměřily i na čínské technologické firmy, v čele s Huawei.

Zaujal vás článek a chcete celý časopis na toto téma? Kupte si ho v naší online trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte a zítra máte ve schránce. Doprava je zdarma.

Libor Vlasák: Česku chybí vizionáři, proto zde nerostou zajímavé stavby

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!