Duhová mánie. Autor symbolu homosexuálů se inspiroval i biblí | E15.cz

Duhová mánie. Autor symbolu homosexuálů se inspiroval i biblí

Jana Procházková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud chcete vidět duhu, nemusíte čekat na přeháňku za slunného dne. Stačí se přihlásit na Facebook. Přes dvacet šest milionů uživatelů po celém světě si na oslavu uzákonění manželství homosexuálních párů ve všech státech USA totiž obarvilo svou profilovou fotku „na duhovo”.

Život, zdraví, slunce, přírodu, harmonii a ducha – to všechno vyjadřuje šest pruhů duhové vlajky, která je znakem LGBT komunity (lesby, gayové, bisexuálové a transgender osoby). V posledních dnech je jejich symbol doslova na roztrhání.

Konec růžového hanlivého trojúhelníku

Poprvé se však vlajka objevila v červnu 1978 na akci Gay Pride Day v San Francisku. Komunita gayů a leseb tehdy hledala nový symbol, který by je reprezentoval. „Bylo zapotřebí vytvořit duhovou vlajku, protože do té doby byl naším znakem růžový trojúhelník. K označení homosexuálů ho používali nacisté. Potřebovali jsme něco krásného, něco z nás,” komentoval vznik vlajky její autor Gilbert Baker, který sám netají svoji homosexuální orientaci.

Americké pruhy i biblické motivy

Vlajka se dočkala nejen dnešní virtuální slávy, ale také uměleckého uznání. Muzeum moderního umění v New Yorku ji totiž získalo do své designové kolekce. Americký umělec Gilbert Baker se při jejím vytváření inspiroval vlajkou USA i biblí. Podle Bakera se symbol duhy objevuje v Knize knih jako smlouva mezi bohem a smrtelníky.

Vlajka Spojených států, pojmenovaná The Stripes and Stars (Pruhy a hvězdy), na Bakera zapůsobila v roce 1976, kdy americký národ slavil dvousté výročí vzniku a státní symbol byl všude. Původní design duhové vlajky má osm pruhů a každá barva nese svůj význam. Růžová znamená sexualitu, červená život, oranžová zdraví, žlutá slunce, zelená přírodu, tyrkysová kouzlo, modrá harmonii a purpurová ducha.

Šest hrdých pruhů duhy

Rok po vytvoření vlajky Baker odebral dvě barvy, růžovou a tyrkysovou. Vysvětlil to jednoduše tím, že nejlépe vlajka vypadá jen se šesti barvami. Pragmatičtějším důvodem se však jevilo to, že růžová barva byla moc drahá, tudíž by nemohla být masově distribuována.

Šest barevných pruhů dnes hrdě vlaje na mnoha místech světa. „Potřebovali jsme něco, co by vyjádřilo naši radost, krásu a sílu. A to vše představuje duha,” vyjádřil se Gilbert Baker pro CNN. „Jsme prastarý, nádherný kmen lidí. Vybrali jsme si něco přírodního, něco krásného,” dodal.

Autor: Jana Procházková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video