McDonald’s kvůli ruské invazi na Ukrajinu zavírá své restaurace v Rusku

Uzavření prodejen může pro McDonald’s představovat značnou finanční ztrátu.

Uzavření prodejen může pro McDonald’s představovat značnou finanční ztrátu. Zdroj: profimedia

Americká společnost McDonald’s dnes oznámila, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu dočasně uzavře všech svých 850 restaurací v Rusku. Gigant v oblasti rychlého občerstvení však bude i nadále svým zhruba 62 tisíc zaměstnanců v Rusku vyplácet mzdy. Informuje o tom agentura AP.

Generální ředitel společnosti McDonald's Chris Kempczinski v otevřeném dopisu zaměstnancům uvedl, že uzavření provozoven v Rusku je v tuto chvíli správné rozhodnutí. „Naše hodnoty znamenají, že nemůžeme ignorovat zbytečné lidské utrpení, které se odehrává na Ukrajině,“ napsal. Společnost zároveň oznámila, že bude nadále své zaměstnance v Rusku, „kteří dali svá srdce a duši do naší značky McDonald’s“, platit. Kdy se provozovny McDonald's v Rusku opět otevřou, podle Kempczinského nyní nelze odhadnout.

McDonald’s také dočasně uzavřel 108 svých restaurací na Ukrajině a nadále tam platí své zaměstnance.

Uzavření prodejen může pro McDonald’s představovat značnou finanční ztrátu. Společnost se sídlem v Chicagu nedávno uvedla, že její restaurace v Rusku a na Ukrajině tvoří devět procent z jejích ročních příjmů, tedy zhruba dvě miliardy dolarů.

McDonald’s vlastní 84 procent svých ruských poboček, na rozdíl od jiných velkých značek rychlého občerstvení v Rusku, které vlastní franšízanti, včetně KFC, Pizza Hut a Burger King.

McDonald’s v poslední době spolu s dalšími velkými západními potravinářskými firmami jako Coca-Cola a PepsiCo čelil sílícímu tlaku, aby svůj provoz v Rusku kvůli invazi ukončil. Na protest proti ruské invazi na Ukrajinu se z Ruska stáhla již řada západních firem.