Polsko požádá o vyslání mírové mise NATO na Ukrajinu, měla by se dokázat sama ubránit

Jednotky armády USA v Polsku

Jednotky armády USA v Polsku Zdroj: Reuters

Polsko na summitu NATO příští týden v Bruselu formálně požádá o vyslání mírové mise na Ukrajinu, oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki.

O stejném návrhu hovořil při návštěvě Kyjeva i polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński. Mise by se podle něj měla být schopná se sama bránit. Morawiecki nyní před novináři uvedl, že některá opatření, která byla ještě před týdnem nemyslitelná, jsou jen po několika dnech válečného vývoje přijatelná.

„Když nyní bomby padají čím dál tím blíž k polským hranicím, využijeme to jako argument, jak v kontextu těch nejprogresivnějších návrhů (ukrajinského) prezidenta Volodymyra Zelenského, tak našich návrhů formulovaných v Kyjevě,“ řekl Morawiecki i s odkazem na zatím největší a aliancí nevyslyšený požadavek Zelenského - zavedení bezletové zóny nad Ukrajinou.

Nedaleko ukrajinského Lvova, který se nachází několik desítek kilometrů od polských hranic, dnes dopadly čtyři ruské rakety. Vypáleny byly zřejmě z Černého moře. Minulou neděli zemřelo při ruském útoku na vojenskou základnu u polských hranic nejméně 35 lidí.

Rusko podle Morawieckého musí pochopit, že svrchované státy mají právo si na své území v rámci jeho obrany pozvat koho chtějí. Na misi se však nejprve musí shodnout členské země NATO.

Proti vyslání podobné mise, jak navrhoval Kaczyński, se podle německého tisku ve středu ohradil německý kancléř Olaf Scholz. Naopak Česko je na debatu ohledně mírové mise připraveno, řekla dnes česká ministryně obrany Jana Černochová.