Ukrajinská armáda už osvobodila přes polovinu území, které letos obsadili Rusové | e15.cz

Ukrajinská armáda už osvobodila přes polovinu území, které letos obsadili Rusové

Ukrajinští vojáci stojí před ukazatelem s nápisem Chersonská oblast
Ukrajinští vojáci stojí před ukazatelem s nápisem Chersonská oblast
• 
ZDROJ: ČTK / AP / Bernat Armangue

ČTK, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ukrajinská armáda osvobodila více než polovinu území, kterého se zmocnila ruská vojska po invazi z 24. února, napsala agentura Unian s odvoláním na výzkumníka, který sledoval postup vojsk na základě zpráv z otevřených zdrojů. 

Ruskou armádu se podařilo vytlačit ze 78 tisíc čtverečních kilometrů ukrajinského území, což představuje 52,2 procenta území dobytého Ruskem od únorového vpádu. Okupováno dosud zůstává skoro 71 tisíc čtverečních kilometrů, kterých se Rusko zmocnilo po 24. únoru. Jde o část Mykolajivské, Chersonské a Záporožské oblasti, několik vesnic v Charkovské oblasti a tu část okupovaného Donbasu obsazenou po únorové invazi.

Pokud by se do výpočtů zahrnula i území okupovaná Ruskem od roku 2014, pak v ruských rukou zůstává pětina Ukrajiny, přibližně 120 tisíc kilometrů čtverečních, uvedla agentura Unian a dodala, že v takovém případě se během ukrajinské protiofenzívy podařilo osvobodit 39 procent ze všech okupovaných území.

„Nepřítel se snaží udržet dočasně dobytá území, pokračuje v posilování obranných linií na levém břehu řeky Dněpr. Současně vede útočné operace ve směru na Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku,“ uvedl ukrajinský generální štáb ve večerní svodce. Upozornil i na pokračující výcvik a přesuny mobilizovaných vojáků na frontu, aby doplnili ruské jednotky oslabené ztrátami.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax oznámilo, že ruští vojáci po úporných bojích dobyli ves Pavlivka v Donbasu. Agentura rovněž uvedla, že velitel ruských vojsk na Ukrajině Sergej Surovikin hlásil ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi, že ruští vojáci dokončují dobytí Pavlivky, už v reportáži, kterou televize Rossija-24 odvysílala 9. listopadu. Interfax dodal, že mluvčí ministerstva obrany Igor Konašenkov v neděli informoval o „neúspěšných pokusech ukrajinských sil zastavit postup ruských vojsk a dobýt zpět ztracené pozice“ u Pavlivky.

Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinská protiofenzíva začala na konci léta. Nejprve se ukrajinským silám podařilo osvobodit od Rusů téměř celou Charkovskou oblast na severovýchodě země. Souběžně pokračovala protiofenzíva na jihu země, kde minulý pátek ukrajinští vojáci osvobodili Cherson, jediné oblastní centrum, kterého se Rusové od začátku invaze zmocnili.

Rusko začalo okupaci Ukrajiny v roce 2014 anexí Krymu. Zmocnilo se také části Doněcké a Luhanské oblasti v Donbasu. Ruská vojska na rozkaz prezidenta Vladimira Putina vtrhla na Ukrajinu 24. února, čímž rozpoutala největší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války. Počty obětí na životech, vojáků a civilistů, se odhadují v řádu desítek tisíc, miliony lidí válka vyhnala z domovů. Putin odůvodňoval „speciální vojenskou operaci“, jak nazývá válku, potřebou „demilitarizace“ a „denacifikace“ sousední země, Kyjev a Západ pokládají invazi za ničím nevyprovokovanou a neodůvodněnou agresi.

 

Autor: ČTK, swp

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video