Úroveň radioaktivity v Černobylu je normální, uvedl šéf agentury pro atomovou energii

Úroveň radioaktivity v Černobylu je abnormální, řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi

Úroveň radioaktivity v Černobylu je abnormální, řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi Zdroj: profimedia.cz

Ukrajinští vojáci u opětovně obsazené Černobylské jaderné elektrárny
Zákopy, které ruská armáda vykopala jen nedaleko elektrárny
Zákopy, které ruská armáda vykopala jen nedaleko elektrárny
Zákopy, které ruská armáda vykopala jen nedaleko elektrárny
Zákopy, které ruská armáda vykopala jen nedaleko elektrárny
10
Fotogalerie

Úroveň radioaktivity v bývalé Černobylské jaderné elektrárně je normální, řekl podle agentury AFP šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi na návštěvě odstaveného zařízení, kde přesně před 36 lety nastala havárie. Déle než měsíc trvající okupace elektrárny ruskou armádou byla podle Grossiho opravdu nebezpečná.

„Úroveň radioaktivity je, řekl bych, normální,“ řekl Grossi podle agentury AFP novinářům na místě a doplnil, že situaci MAAE každý den sleduje.

Agentura AFP původně informovala, že Grossi uvedl, že je úroveň radioaktivity v Černobylu „abnormální“. Později na twitteru uvedla, že došlo k chybě v přepisu a že šéf MAAE hovořil o „normální“ úrovni. Agentura uvedla, že chyba vznikla záměnou anglického spojení „at normal“ (na normální úrovni) a výrazu „abnormal“ (abnormální).

„Situace byla absolutně mimořádná a velice, velice nebezpečná,“ uvedl Grossi k obsazení zařízení ruskými vojsky. Hladina radioaktivity podle něj v některých chvílích od obsazení zařízení ruskými vojáky stoupala, například když Rusové na místo dopravovali těžkou techniku. Konkrétní hodnoty ale nijak nepřiblížil.

Reflex podcast: Jaderná fyzička Dana Drábová o nehodě v Černobylu

Video placeholde
• Reflex.cz

K elektrárně ho dnes doprovodil tým odborníků. Ten na místo donesl potřebné vybavení jako dozimetry a ochranné obleky a chystá se provést „radiologické a další kontroly“, uvedla MAAE. Opraví také dálkové monitorovací systémy, které přenášejí data z elektrárny do vídeňského sídla agentury. Přenos se přerušil krátce po začátku války.

Areál Černobylské jaderné elektrárny, která se nachází něco málo přes 100 kilometrů severně od Kyjeva a nedaleko běloruských hranic, padl do rukou ruských vojáků v první den invaze, 24. února. Jednotky Moskvy se odtud stáhly 31. března. Situace se od té doby postupně vrátila do normálního stavu, napsala agentura AFP s odkazem na denní hlášení MAAE, založené na informacích ukrajinských regulačních úřadů.

Grossi se na Ukrajinu vydal už na konci března. Při této příležitosti navštívil Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu a slíbil napadené zemi technickou pomoc. Ukrajina má jeden z největších programů pro jadernou energii v Evropě. V zemi funguje 15 jaderných reaktorů ve čtyřech jaderných elektrárnách. Speciální provoz platí v odstavené Černobylské jaderné elektrárně.