V Mariupolu zemřelo za dobu invaze nejméně 22 tisíc civilistů

Rusy zdevastovaný Mariupol. (20.5.2022)

Rusy zdevastovaný Mariupol. (20.5.2022) Zdroj: Reuters

Rusy zdevastovaný Mariupol. (20.5.2022)
Rusy zdevastovaný Mariupol. (20.5.2022)
Rusy zdevastovaný Mariupol. (20.5.2022)
Rusy zdevastovaný Mariupol. (20.5.2022)
Rusy zdevastovaný Mariupol. (20.5.2022)
22
Fotogalerie

V ukrajinském Mariupolu zemřelo za tři měsíce války nejméně 22 tisíc obyvatel, řekl stanici CNN poradce mariupolského starosty Petr Andrjuščenko. Údaj podle něj vychází z komunikace s úředníky na místě, skutečný počet obětí ruské agrese ale může být ještě vyšší. Sám Andrjuščenko z přístavního města na pobřeží Azovského moře uprchl.

Uvedený údaj 22 tisíc obětí nelze nezávisle ověřit, poněvadž nezávislý tisk nemá do města přístup a obyvatelé Mariupolu obsazeného ruskými vojáky se bojí komunikovat s médii, podotkla CNN. Naposledy starosta Vadym Bojčenko v první polovině dubna sdělil, že počet civilních obětí v Mariupolu se odhaduje na 21 tisíc.

„Mariupol je nyní město duchů,“ řekl Andrjuščenko v rozhovoru s novinářkou CNN. Město se podle jeho informací v určitých ohledech propadlo zpět do středověku. „Ve městě je úplná tma. Jediná světla pocházejí od ruských vojáků a hlídek. Všude je pach smrti a kouře,“ řekl.

Zdevastovaný Mariupol

Video placeholde
• Twitter Verkhovna Rada of Ukraine - Ukrainian Parliament

Lidé se po Mariupolu mohou pohybovat jen se speciální propustkou a mají velmi omezený kontakt s okolním světem; mobilní spojení je obnovováno postupně.

Pohřby jsou nyní ve městě podle Andrjuščenka komplikované. Ruští představitelé totiž požadují, aby mrtví byli nejprve dopraveni do márnice a aby osoba, která se o tělo přihlásí, na kameru uvedla, že nebožtík zemřel rukou ukrajinských vojáků.

Mariupol byl po několik měsíců dějištěm tvrdých bojů mezi ukrajinskými silami na jedné straně a ruskými vojáky a proruskými separatisty na straně druhé. Poslední baštou ukrajinského odporu byly ocelárny Azovstal. Minulý pátek ale velitel pluku Azov, který se podílel na jejich obraně, uvedl, že ukrajinské velení dalo vojákům v Azovstalu rozkaz boje ukončit.