Válka na Ukrajině může trvat ještě dlouho, tvrdí západní představitelé

Zdevastované město Černihiv

Zdevastované město Černihiv Zdroj: Reuters

Zdevastované město Černihiv
Zdevastované město Černihiv
Zdevastované město Černihiv
Zdevastované město Černihiv
Zdevastované město Černihiv
12
Fotogalerie

Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby ve středu upozornil, že kvůli rozhodnutí Ruska soustředit se ve válce na Ukrajině na bojové operace na východě země se konflikt může protáhnout. Také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že válka může trvat dlouho a ruský prezident Vladimir Putin podle něho nezměnil nic na svém cíli ovládnout celou Ukrajinu.

„Skutečnost, že se (ruský prezident Vladimir) Putin soustředí na menší oblast zajisté představuje možnost, že násilí bude pokračovat, a v té části Ukrajiny by dokonce mohlo zesílit,“ řekl Kirby podle americké televize CNN. Dodal, že to může nastat, „protože očekáváme, že Ukrajinci v této oblasti, která jim patří a kde válčí osm let, budou nadále bojovat“.

Rusko v posledních dnech stáhlo své jednotky z okolí Kyjeva a Černihiva a očekává se, že se nyní ve svém válečném úsilí zaměří na Donbas na východě Ukrajiny. Části dvou tamních oblastí - Doněcké a Luhanské - ovládají od roku 2014 proruští separatisté podporovaní Moskvou.

Šéf NATO Stoltenberg ve středu řekl, že je třeba být realisty a připravit se na to, že válka na Ukrajině může trvat „mnoho měsíců nebo dokonce let“. Jím vedená aliance nemá žádná náznaky, že by se něco změnilo na tom, že Putin chce dostat pod kontrolu celé ukrajinské území a že chce „přepsat mezinárodní pořádek“.

Video, které pustil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Radě bezpečnosti OSN. (5.4.2022)

Video placeholde
• Twitter Volodymyra Zelenského

Ukrajinský generální štáb ve středu večer uvedl, že Rusko pokračuje v přípravách na útok s cílem získat kontrolu nad celou Doněckou a Luhanskou oblastí i nad azovským přístavem Mariupol, kde v katastrofálních podmínkách živoří desetitisíce lidí. Ukrajinské úřady připustily, že nemohou pomoci s evakuací lidí z města Izjum nebo do něj dodat humanitární pomoc, protože je zcela pod ruskou kontrolou, píše agentura Reuters.

Ukrajinský prezident v projevu zveřejněném v noci na dnešek na jeho facebookovém profilu řekl, že „budeme bojovat a nestáhneme se“. Tak to podle něho bude do doby, než Rusko snahy o nalezení míru vezme vážně.