Zelenskyj odvolal Ukrajinské diplomaty v několika zemích, včetně Česka

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis Zdroj: Foto CNC - Michal Protivanský

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis
2
Fotogalerie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolává velvyslance v několika zemích, včetně velvyslance České republiky Jevhena Perebyjnise. Informovala o tom ukrajinská tisková agentura Ukrinform s odvoláním na dekrety zveřejněné kanceláří prezidenta. Důvody nebyl zveřejněny. Kromě Česka byli odvoláni také velvyslanci v Německu, Maďarsku, Norsku a v Indii. Zelenskyj ve svém videoposelství označil odvolání za normální postup. „Dnes jsem podepsal dekrety o odvolání některých velvyslanců Ukrajiny. Tato otázka rotace je běžnou součástí diplomatické praxe,“ uvedl. Dodal, že kandidáty na uvolněná místa připravuje ministerstvo zahraničí.

Deník N na svém webu citoval Perebyjnisovu reakci, kterou mu velvyslanec napsal: „Jsem tady 5,5 roku. Normálně mise trvá 4 roky. To je jediný důvod. Vracím se na Ukrajinu.“

„Jedná se o velvyslance, kteří již odsloužili čtyři roky a jak je v diplomacii zvykem, nyní proběhne jejich výměna,“ sdělila mluvčí ambasády v Praze Tetiana Okopna. K termínu Perebyjnisova odchodu bližší informace nemá, ale řekla, že se počítá s velvyslancovou účastí na pondělním zahájení výstavy zneškodněné vojenské techniky ruské armády.

Premiér Petr Fiala na twitteru napsal, že pro něj bylo ctí spolupracovat s Perebyjnisem. „Oceňuji, jak hluboký a vřelý vztah měl k České republice. Přeji mu do budoucna hodně štěstí a vše dobré,“ uvedl ministerský předseda.

Velvyslanec Ukrajiny v ČR pro Blesk o ruské brutalitě a genocidě: Zbraně budeme potřebovat ještě dlouho

Video placeholde
• Markéta Volfová, Lukáš Červený

Podobně se vyjádřil šéf české diplomacie. „Pana velvyslance jsem poznal jako skvělého diplomata a statečného muže, který toho pro svou zemi v Česku udělal maximum. Putinovo barbarství nás sblížilo nejen profesně, ale i lidsky. Děkuji za Vaši práci!“ napsal Jan Lipavský na twitteru.

Perebyjnis je velvyslancem v České republice od roku 2017. Dříve stál v čele zastupitelského úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie. V 90. letech a na počátku tisíciletí působil rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady. Nedávno na sebe upozornil otevřeným dopisem, ve kterém protestoval proti zařazení ruského filmu „Kapitán Volkonogov uprchl“ do programu filmového festivalu v Karlových Varech.

Zvláště citlivé jsou vztahy Kyjeva s Německem, které je silně závislé na dodávkách energie z Ruska a představuje největší evropskou ekonomiku. Do sporu se obě země dostaly kvůli turbíně pro plynovod Nord Stream 1, kterým teče plyn do Německa. Turbína je nyní kvůli údržbě v Kanadě. Německo chce, aby Ottawa vrátila turbínu ruskému plynárenskému gigantu Gazprom, Kyjev ale naléhá na Kanadu, aby si ji nechala, a tvrdí, že její odeslání do Ruska by porušilo sankce uvalené na Moskvu, uvedla agentura Reuters.

Agentura DPA také upozornila na výroky ukrajinského velvyslance v Německu Andrije Melnyka, který v rozhovoru s německým novinářem bagatelizoval zločiny Stepana Bandery, vůdce ukrajinských nacionalistů z dob druhé světové války. Ministerstvo zahraničí v Kyjevě se pak od jeho výroků distancovalo. Melnyk byl ostrým kritikem německé vlády.

Melnyk působí jako velvyslanec v Německu od ledna 2015. To je podle médií pro diplomata na jednom postu neobvykle dlouhá doba.