Zelenskyj si z Prahy odváží slib dodávek zbraní i pozvání pro první dámu na říjnový summit

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a český premiér Petr Fiala navštívili památník 17. listopadu 1989 na Národní tříd

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a český premiér Petr Fiala navštívili památník 17. listopadu 1989 na Národní tříd Zdroj: profimedia.cz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a český premiér Petr Fiala navštívili památník 17. listopadu 1989 na Národní tříd
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si z Prahy mimo jiné odváží pozvání od předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové pro první dámu Ukrajiny Olenu Zelenskou na říjnový summit
Se Zelenským se setkal předseda Senátu Miloš Vystrčil, po jednání mu Vystrčil předal symbolický klíč k českému Senátu.
Premiér Petr Fiala a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci
Premiér Petr Fiala přijal ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského
51
Fotogalerie

Návštěva ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Praze, kam dorazil ve čtvrtek odpoledne, skončila. S premiérem Petrem Fialou jednali o další pomoci i o válečné obnově Ukrajiny, ukrajinský prezident se také setkal s prezidentem Petrem Pavlem a dalšími ústavními činiteli. Zelenskyj do Česka zavítal poprvé od chvíle, co Rusko zahájilo invazi a započala tím válka na Ukrajině. 

Co víme o návštěvě Zelenského v Česku?

  • Zelenskyj ukončil návštěvu Česka zhruba po 16 hodinách, krátce po poledni odletěl z pražského letiště. Z Prahy odletěl na návštěvu Slovenska.  
  • Česko Ukrajině dodá další útočné vrtulníky, munici, letecké simulátory a pomůže zemi s výcvikem pilotů, řekl po jednání se Zelenským premiér Petr Fiala.
  • Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) pozvala na říjnový summit Krymské platformy do Prahy ukrajinskou první dámu Olenu Zelenskou.
  • V čtvrtek Zelenskyj jednal s prezidentem Petrem Pavlem. Mezi tématy konverzace byly obrana, blížící se summit NATO ve Vilniusu, evropská a euroatlantická integrace Ukrajiny, vývoji v Bělorusku nebo rekonstrukce napadené země
  • Návštěva se domlouvala za přísného utajení a bezpečnostních opatření
  • Informaci první přinesla agentura AP, která ji ale následně stornovala. Nejspíš z bezpečnostních důvodů na pokyn Hradu

Česko pomůže s výcvikem pilotů

Zelenskyj se ráno sešel s premiérem Fialou. „Ukrajina bojuje za nás, za naši bezpečnost, za bezpečnost celé Evropy,“ prohlásil Fiala po jednání se Zelenským. Dodal, že Česko Ukrajinu dlouhodobě podporuje a bude v tom pokračovat. 

Ukrajině Česko od začátku války dodalo téměř 700 kusů techniky a čtyři miliony kusů střední a velkorážní munice, řekl český premiér. „Dnes jsem potvrdil, že Česko daruje Ukrajině další útočné helikoptéry,“ uvedl Fiala. Budou také pokračovat dodávky munice, Česko také Ukrajině pomůže s výcvikem pilotů pro americké stíhačky F-16 a daruje Kyjevu letecké simulátory, aby mohl výcvik pilotů probíhat nejen na Západě, ale i přímo na Ukrajině.

Stát spolupracuje také s českým obranným průmyslem na renovacích ukrajinské vojenské techniky, dodal Fiala. 

Fiala uvedl, že se Zelenským jednal o dalších společných projektech, konkrétní ale nebyl.

Zelenskyj Česku za dlouhodobou podporu poděkoval, vyjádřil také vděk za pomoc pro ukrajinské uprchlíky, kteří našli dočasné útočiště v Česku. Dodal, že se snaží zajistit podmínky pro to, aby se uprchlíci mohli co nejdříve vrátit domů. Podle Zelenského Česko neposkytuje Ukrajině nikterak menší pomoc než velké evropské státy.

Oba státníci také hovořili o budoucím vstupu Ukrajiny do NATO a Evropské unie. Obecně se přitom se hovoří o tom, že vstup Kyjeva do obou organizací připadá v úvahu až po skončení války. Česko vstup Ukrajiny do NATO podporuje, zopakoval Fiala. Doufá, že Zelenskyj se bude moci osobně zúčastnit summitu NATO příští týden ve Vilniusu. „Očekávám, že všichni spojenci v NATO Ukrajinu jasně podpoří v jejím úsilí o členství. S hlasem ČR může počítat,“ řekl premiér.

„Přejeme si, aby nastalo vítězství pro všechny, aby byla obnovena plná územní celistvost Ukrajiny,“ řekl k tomu Zelenskyj, zdůraznil při tom, že musí být dosaženo návratu ukrajinských děti deportovaných do Ruska. Cílem je také to, aby Rusko Ukrajině vyplatilo poválečné reparace, dodal. Podle Fialy musí válka skončit tím, že Ukrajina musí mít garantovanou nezávislost a uzemní celistvost.

Na dotaz agentury Ukinform Fiala uvedl, že na půdě Evropské unie běží jednání o osudu zmrazeného ruského majetku na území EU, jde ale mimo jiné o právně komplikovanou otázku. „Diskutujeme o tom, jaká je možnost využít zmrazeného ruského majetku pro poválečnou obnovu Ukrajiny,“ řekl Fiala.

Škoda Transportation chce opravit kyjevské metro

Fiala a Zelenskyj jednali také o poválečné podpoře Ukrajiny. Česko podporuje nástroj navržený Evropskou komisí, který má Ukrajině v příštích čtyřech letech přinést 50 miliard eur. Zájem o účast na obnově Ukrajiny mají například Škoda Jaderné strojírenství či Škoda Transportation, která se účastní tendru na modernizaci kyjevského metra, dodal Fiala.

Příští týden se na Ukrajinu chystá delegace zástupců energetického, zdravotnického a dopravního sektoru vedená vládním zmocněncem pro rekonstrukci Ukrajiny Tomášem Kopečným.

Do Česka může přijet i ukrajinský premiér

Do konce roku by do Česka mohl na návštěvu přicestovat i ukrajinský premiér Denys Šmihal a několik ukrajinských ministrů k jednáním o poválečné obnově Ukrajiny, řekl České televizi poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar, který se Zelenským přiletěl do Česka z Bulharska. 

„Začínáme se bavit o velkých zakázkách, které by měly v budoucnosti zaměstnávat lidi v České republice,“ řekl Pojar, zmínil přitom obnovu železnice a metra v Kyjevě a Charkově.

Pekarová Adamová zve do Prahy Zelenskou

Se Zelenským se setkal také předseda Senátu Miloš Vystrčil, po jednání mu Vystrčil předal symbolický klíč k českému Senátu. 

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová po jednání se Zelenským oznámila, že na říjnový summit takzvané Krymské platformy v Praze pozvala ukrajinskou první dámu Olenu Zelenskou. Platforma hledá cesty k podpoře obnovení územní celistvosti Ukrajiny a návratu Krymu pod kontrolu Ukrajiny.

Jedním z témat říjnového summitu mají být i únosy ukrajinských dětí do Ruska, řekla Pekarová Adamová. „Tyto únosy bohužel se už čítají do stovek tisíc dětí, které byly odvlečeny z Ukrajiny a jsou převychovávány a je jim jejich ukrajinská identita bohužel doslova vytlačována z hlav,“ prohlásila.

Zelenskyj se setkal s Petrem Pavlem na Pražském hradě

Příjezd Zelenského na Pražský hrad sledovala i veřejnost. Kancléřka Jana Vohralíková i hradní mluvčí Markéta Řeháková se oblékly do ukrajinských barev. Po odpoledním uzavření areálu Hradu se část českých vlajek vyměnila za ukrajinské. Zelenského uvítala hudba Hradní stráže ukrajinskou a českou hymnou. Posléze prezidenti prošli kolem nastoupených příslušníků stráže a zamířili dovnitř Hradu jednat do Habsburského salonu.

„Volodymyr Zelenskyj ani Ukrajina v tom nejsou sami. Mohou počítat s naší podporou,“ ujistil ho Petr Pavel. „Nevidím jiné řešení tohoto konfliktu než ukrajinský úspěch. Pokud by vyhrálo Rusko, pak by byly základy naší společnosti otřeseny,“ uvedl Pavel na tiskové konferenci. 

„Musíme Ukrajinu podporovat, protože i my jsme celkem nedávno chtěli, aby nás podporovaly státy, kterým jsme se chtěli přiblížit,“ řekl Pavel na tiskové konferenci. Pavel také zmínil summit NATO ve Vilniusu, který prběhne příští týden, a kde se budou představitelé bavit především o podpoře Ukrajiny. Podle něj bude pozice Ukrajiny posílena, protože proběhne první jednání NATO, kdy bude Ukrajina sedět s nimi jako rovný s rovným. „Je potřeba říci jasně, aby Ukrajina v okamžiku, kdy válka skončí zahájila vstup do NATO. Je to i pro naši bezpečnost,“ dodal. 

Zelenskyj poděkoval Pavlovi i českému národu. Uvedl, že je to hlavní důvod jeho návštěvy. Podle něj je symbolické, že přijel v den, kdy je svátek a Česko uctívá hrdinu. Podporu Česka cítí Ukrajina především v obraně. Děkoval, že Česko pomáhá ukrajinským dětem. Je vděčný za vojenskou pomoc, za zbraně i za sankční politiku Česka. „Hlavní je naše bezpečnost a spolupráce,“ uvedl Zelenskyj. „Ruská propaganda má bohužel vliv na prostředí v České republice,“ varoval. Dojaly ho prý ukrajinské vlajky v rukách českých občanů. 

„Chtěl bych poděkovat za každou ukrajinskou vlajku, kterou jsem po cestě Prahou viděl v ulicích, na domech, v rukách lidí. Bylo to opravdu dojemné a moc si toho vážíme,“ řekl Zelenskyj.

Příjezd Volodymyra Zelenského na Pražský hrad:

Video placeholde
Volodymyr Zelenskyj na Pražském hradě • E15

Návštěva Zelenského před summitem NATO

Sám Volodymyr Zelenskyj napsal na svůj twitterový účet, že navštíví Česko. Mimo Pavla a Fialy se setká i s šéfem senátu Milošem Vystrčilem a šéfkou Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou. Mezi tématy schůzek v Česku budou obrana, blížící se summit Severoatlantické aliance (NATO) ve Vilniusu, evropská a euroatlantická integrace Ukrajiny, situace u Záporožské jaderné elektrárny nebo rekonstrukce napadené země.

Návštěva Zelenského je důležitým symbolickým krokem, neboť Česká republika je od ruské agrese jedním z nejbližších spojenců Ukrajiny. Premiér Petr Fiala (ODS) byl spolu s polským předsedou vlády Mateuszem Morawieckim, vicepremiér Jaroslawem Kaczyńským a slovinským premiérem Janezem Janšou v březnu 2022 první vysokým představitelem země EU, který navštívil Kyjev od ruské invaze.

Česká republika také pomohla tamní vojáky zásobovat nejenom zbraněmi a municí, ale byla i výrazným hráčem v humanitární pomoci. V tuzemsku našlo bezpečí přes půl milionu ukrajinských uprchlíků.

„Svým rozsahem se jedná o jedno z největších opatření, na kterém jsme se kdy podíleli a v tuto chvíli nemáme žádné informace o jeho jakémkoliv potenciálním narušení,“ uvedla Policie ČR na svém twitterovém účtu ohledně návštěvy ukrajinského prezidenta.

Petr Pavel aktivně podporuje přijetí Ukrajiny do NATO, což potvrzují slova Jaroslava Zajíčka, šéfa zahraničního odboru na Pražském hradě. „V momentě, kdy to bude možné – a víme, že to nebude před koncem konfliktu – je nutné Ukrajinu přijmout. Pokud bychom Ukrajincům tuto vizi sebrali, šla by jejich morálka dolů a to si nemůžeme dovolit,“ uvedl v červnu v rozhovoru pro e15 Zajíček. Sám v té době naznačil, že návštěva Zelenského je jen otázkou času. „Během naší poslední návštěvy v Kyjevě to pozvání od nás zaznělo opětovně a poměrně jednoznačně,“ uvedl v rozhovoru. 

Volodymyr Zelenskyj: politická kariéra

Když Volodymyr Zelenskyj v roce 2019 zvítězil v ukrajinských prezidentských volbách, vzbuzoval kvůli své předchozí  kariéře komediálního herce a moderátora zábavních pořadů řadu pochybností.

Skeptičtí Ukrajinci to komentovali slovy: My jsme hrozný národ a při každých volbách si zvolíme někoho ještě horšího, než byl ten předchozí. V době kdy ale začala invaze na Ukrajinu čtyřiačtyřicetiletý státník pochybnosti o své nepřipravenosti rozptýlil a předvádí životní výkon.

Video placeholde
Zelenskyj hovoří v Haagu • E15

V den, kdy bylo jasné, že ruská invaze na Ukrajinu začíná, vystoupil v televizi a promluvil k více než čtyřiceti milionům Ukrajinců. Pak se v projevu obrátil na 140 milionů Rusů a žádal je, aby zabránili útoku, který posunul Evropu do nejtemnějšího období od druhé světové války. „Poslouchejte hlas rozumu,“ řekl Zelenskyj v Kyjevě a jasně deklaroval,  že lidé na Ukrajině chtějí mír.

Jeho emotivní snaha odvrátit útok ale nevyšla, o několik hodin později začala ruská invaze. V té chvíli se z bývalého televizního herce a komika stal válečný vůdce, jenž čelí největší krizi země, kterou vyvolal ruský prezident Vladimir Putin.

Vraťmě se o několik let zpátky, kdy Zelenského znali jen televizní fanoušci. V roce 2015 si vyzkoušel roli hlavy státu nanečisto, když obsadil roli fiktivního ukrajinského prezidenta Vasilie Holobrodka v komediálním seriálu Služebník lidu. Holobrodko vyhrál volby na základě virálního videa, které kritizovalo zkorumpovanou vládu. Podobný model Zelenskyj použil o čtyři roky později v reálném životě. 

Návštěvu ukrajinského prezidenta sledujeme i na Twitteru:

Služebník lidu Zelenskyj

Svou prezidentskou kampaň, tentokrát s politickou stranou Služebník lidu,  založil stejně jako jeho seriálový předobraz na boji s korupcí. To bylo v ostrém rozporu s jeho vlastním chováním. Podle informací zveřejněných v roce 2021 v projektu Pandora Papers těsně před volbami přesunul majetek do nedohledatelné offshorové firmy.

V kampani pak hovořil také o tom, že ve funkci dokáže zprostředkovat mír v konfliktu s Ruskem podporovanými separatisty, kteří se tehdy omezovali na oblasti Doněcka a Luhanska. Ve druhém kole voleb jednoznačně zvítězil s 73 procenty hlasů. A v květnu 2019 vystřídal prezidenta Porošenka. Ten je od loňska na Ukrajině vyšetřován kvůli podezření z vlastizrady a podpory terorismu, protože roku 2014 dohodl nákup uhlí na Donbasu ovládaném ruskými separatisty. Porošenko vinu neuznává a hovoří o vykonstruovaném procesu na objednávku současného prezidenta Zelenského.

Ten se hlavou státu stal  právě díky populistické dikci a urputné kritice bohaté třídy oligarchů, k nimž Porošenko patří. Voličům také slíbil, že bude pragmatickým prezidentem, jehož vizí je Ukrajina jako země, která není ani zkorumpovaným partnerem Západu, ani malou sestrou Ruska. Nejsilnější podporu ve volbách získal na jižní a východní Ukrajině včetně konfliktem zmítané separatistické Doněcké a Luhanské oblasti, jejichž nezávislost Putin těsně před rozpoutáním nynější invaze uznal.

Kontroverzi s ruským vůdcem Zelenskyj vyvolal hned po svém zvolení, když všem Rusům na Ukrajině nabídl občanství. Byla to reakce na Putinovo dřívější prohlášení, v němž nabídl ruské občanství Ukrajincům, kteří slíbí věrnost ruskému lidu.

Zelenskyj den po své inauguraci 20. května 2019  přistoupil k dalšímu netradičnímu kroku, když dotlačil k demisi premiéra Volodymyra Hrojsmana. Následné rozpuštění parlamentu pak odůvodnil tím, že jeho strana Služebník lidu v něm nemá zastoupení, a proto nemůže prosazovat změny. Jako prezident vyvolal pochybnosti i tím, že se obklopil poradci ze svého zábavního studia Kvartal 95, kteří neměli žádné zkušenosti s diplomacií či obranou země.

To se ukázalo i během listopadového televizního projevu v roce 2021, v němž uvedl, že má informace o připravovaném převratu na Ukrajině v ruské režii plánovaném na začátek prosince 2021. To se však nestalo.

Nevyplnila se ani jeho další vize. Koncem ledna 2022 západní novináře na konferenci informoval, že Ukrajina nezaznamenává větší růst napětí. „Teď se nedomnívám, že je situace vyhrocenější než dříve, když Rusko začalo podnikat na hranicích vojenské cvičení,“ uvedl a vyzval je, aby přestali šířit paniku.

Zelenskyj na státních návštěvách od začátku války na Ukrajině*
ZeměDatum
Spojené státy americké21. prosince 2022
Polsko22. prosince 2022
Velká Británie8. února 2023
Francie8. - 9. února 2023
Belgie9. února 2023
Polsko9. února 2023
Polsko5. dubna 2023
Finsko3. května 2023
Nizozemsko3. - 4. května 2023
Itálie13. května 2023
Vatikán13. května 2023
Německo14. května 2023
Francie14. května 2023
Velká Británie15. května 2023
Saúdská Arábie19. května 2023
Japonsko20. května 2023
Moldavsko1. června 2023
Bulharsko6. července 2023

*ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února 2022