Afghánské tažení dosud Brity stálo 18 miliard liber | e15.cz

Afghánské tažení dosud Brity stálo 18 miliard liber

Eurofighter Typhoon britské RAF
Eurofighter Typhoon britské RAF
• 
ZDROJ: wikimedia.org

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Náklady na nasazení britských vojáků v Afghánistánu se od zahájení operací vyšplhaly na 18 miliard liber (499 miliard korun). Vyplývá to z dnešní zprávy obranného výboru dolní komory britského parlamentu. Spojené státy, které afghánské tažení vedou, za něj podle březnové zprávy daly 444 miliard dolarů (7,54 bilionu korun).

Američané ale do tohoto čísla zahrnují všechny výdaje, tedy například také náklady na humanitární pomoc či finanční podporu afghánské vlády.

Náklady na 9500 tisíce britských vojáků za posledních dvanáct měsíců do června 2011 dosáhly 3,77 miliardy liber, oproti minulému období tedy mírně klesly. Angažmá Washingtonu je naproti tomu nyní nejdražší od začátku celého konfliktu v roce 2001, loni Američané na afghánskou operaci vynaložili 93,8 miliardy dolarů, letos to bude ještě o 25 miliard více. Jejich kontingent je ale také téměř desetkrát větší.

Třetí nejpočetnější armádu má v Afghánistánu s 5350 vojáky sousední Německo. Podle tamního ministerstva obrany zatím operace berlínskou státní pokladnu stála 1,1 miliardy eur. To by z německé armády dělalo zdaleka nejúspornější útvar v rámci nejsilnější trojky zahraničních vojsk v zemi.

Podle odhadu berlínského institutu DIW se ale cena za přítomnost spolkové armády Afghánistánu vyšplhá na 36 miliard eur, a to pouze v případě, že kontingent se už nerozroste a Němci zemi dokážou opustit do roku 2013.

Britští poslanci přiznali, že celkové náklady na ozbrojenou akci zatím nelze vyčíslit, ministerstvo obrany totiž dosud neposkytlo potřebné podklady. Výbor také spočítal dosavadní náklady na operace britských sil v Libyi, které dosáhly 260 milionů liber.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery