Agentura S&P snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Španělska | E15.cz

Agentura S&P snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Španělska

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Španělska o dva stupně z A na BBB plus. Krok odůvodnila očekáváním, že deficit státního rozpočtu se bude zhoršovat víc, než se dosud předpokládalo.

Výhled úvěrové spolehlivosti hodnotí agentura negativně. Vláda podle názoru Standard & Poor's bude muset zvýšit finanční podporu bankovního sektoru. Agentura Moody's hodnotí Španělsko o jeden a agentura Fitch o dva stupně výše než Standard & Poor's, obě agentury rovněž s negativním výhledem.

Standard & Poor's rovněž snížila o jeden stupeň krátkodobý rating Španělska z A1 na A2. Riziku je podle agentury vystavena fiskální pružnost a výkonnost Španělska, stejně jako zátěž státního dluhu.

„Oproti našim předchozím hodnocením se ve Španělsku zhoršuje prognóza rozpočtového deficitu v období let 2011-15 a stoupá pravděpodobnost, že vláda bude muset poskytnout další podporu bankovnímu sektoru,“ uvádí se ve zprávě agentury.

Standard & Poor's rovněž přehodnotila svou předpověď vývoje letošního hrubého domácího produktu Španělska. Místo růstu 0,3 procenta očekává pokles 1,5 procenta. Agentura varuje, že bude-li slábnout politická podpora reformního kurzu a nezvýší-li se konkurenceschopnost španělské ekonomiky, bude se rating dál snižovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video