Aj Wej-wej stahuje svá díla z Dánska kvůli imigračnímu zákonu | E15.cz

Aj Wej-wej stahuje svá díla z Dánska kvůli imigračnímu zákonu

Čínský umělec Aj Wej-wej
Čínský umělec Aj Wej-wej
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínský výtvarný umělec a kritik porušování lidských práv v Číně Aj Wej-wej se rozhodl stáhnout svá díla z dánských muzeí kvůli novým azylovým zákonům, které mají umožnit zabavování cenností imigrantům. Výtvarník na sociálních sítích oznámil, že už nechce vystavovat svá díla v muzeu ARoS s Aarhusu a v kodaňské Faurschouově nadaci.

Kurátorka Jennie Haagemannová řekla agentuře AP, že Aj volal majiteli Faurschouovy nadace, aby ho o svém rozhodnutí informoval. Muzeum původně plánovalo prodloužení výstavy děl čínského umělce, ale nakonec ji s okamžitou platností ukončilo, potvrdila Haagemanová. „Dá se říct, že je to škoda, protože Aj Wej-wejovo umění v tak velké míře pojednává o svobodě a lidskosti,“ dodala kurátorka.

Představitelé muzea ARoS uvedli, že zatím nemají více informací než ty, které Aj umístil na Twitteru a Instagramu. Jeho díla jsou v aarhuském muzeu součástí výstavy nazvané Nová dynastie - vytvořeno v Číně. Ředitel muzea Erlend Hoeyersten podotkl, že si velmi váží Ajovy kritiky dánské imigrační politiky, ale také je podle něj „nerozumné, aby byl všechen lid trestán za vládní politiku“.

Dánský parlament v úterý zpřísnil azylové zákony tak, že úřady mohou v rámci spoluúčasti na financování péče odebírat žadatelům o azyl cennosti a hotovost nad 10 tisíc dánských korun (36 tisíc korun). Proti novým pravidlům protestovala řada organizací hájících lidská práva. Aj Wej-wej příští týden navštíví Českou republiku. Osobně se zúčastní vernisáže svého díla Zvěrokruh u pražského Veletržního paláce a vystoupí také v Knihovně Václava Havla.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video