Al-Káida zpět na scéně. Chce chalifát v Indii, Barmě a Bangladéši | E15.cz

Al-Káida zpět na scéně. Chce chalifát v Indii, Barmě a Bangladéši

Ajmán Zavahrí
Ajmán Zavahrí
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Šéf teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí oznámil vznik odnože organizace na indickém subkontinentu. Informovala o tom americká monitorovací služba SITE s odvoláním na videozáznam se Zavahrím, který se objevil na internetu. Indický úřad pro vnitřní bezpečnost vydal bezpečnostní varování pro několik indických států.

Bývalý pobočník nechvalně proslulého teroristy Usámy bin Ládina, kterého zlikvidovalo v Pákistánu v roce 2011 americké komando, prohlásil, že Al-Káida se bude snažit v některých částech Indie a také v Barmě a Bangladéši obnovit chalífát.

Myšlenku chalífátu, tedy státního útvaru zahrnujícího prakticky veškerá území ovládaná muslimy, oživilo před měsíci hnutí Islámský stát (IS), které ovládá velké části Sýrie a Iráku. Po IS, který se stal přímým konkurentem Al-Káidy na Blízkém východě a fakticky v oblasti převzal její vliv, se nápad zalíbil i africké islamistické organizaci Boko Haram, jež dlouhodobě šíří teror zejména na severu Nigérie.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.