Albánie prodává své bojové letectvo muzeím a sběratelům | E15.cz

Albánie prodává své bojové letectvo muzeím a sběratelům

historický MiG-15 v českých barvách
historický MiG-15 v českých barvách
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Albánie se kvůli nečekanému množství zájemců rozhodla odložit rozprodej své letky bitevních letounů. O nákup ovšem nejeví zájem kupci žádostiví válečných dobrodružství, nýbrž muzea a soukromí sběratelé. Výzbroj totiž pochází z poloviny minulého století.

Armáda chce prodat čtyřicet strojů vyrobených v bývalém Sovětském svazu a v Číně. Podle mluvčí albánského ministerstva obrany Edliry Prendiové jde o letouny Jak-18, MiG-15, MiG-17, MiG-19 a MiG-21 a o čtyři dopravní vrtulníky Mi-4. Letadla si Tirana pořídila před 60 lety, ale za posledních nejméně deset let se prý neodlepila od země.

Aukce se měla původně uskutečnit příští pondělí s tím, že vyvolávací cena jednotlivých strojů měla být 8600 až 14 800 dolarů (210 tisíc až 360 tisíc korun). Protože se ale hlásí stále noví a noví zájemci z řad muzejních nákupčích a soukromých sběratelů, byl prodej odložen na neurčito.

Albánie je od roku 2009 členem Severoatlantické aliance a svou výzbroj modernizuje. Její letecké síly v současné době tvoří pouze bitevní vrtulníky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video