Američané prý v Libyi zabili jednoho z vůdců světového terorismu | E15.cz

Američané prý v Libyi zabili jednoho z vůdců světového terorismu

Mochtár Belmochtár
Mochtár Belmochtár
• 
ZDROJ: Global News

ČTK

Share on Facebook Messenger
Při americkém leteckém náletu v Libyi byl údajně zabit alžírský terorista Mochtár Belmochtár. V neděli to oznámila mezinárodně uznávaná libyjská vláda. Pentagon podle médií potvrdil, že Belmochtár byl cílem amerického leteckého útoku a podle prvotního zhodnocení byla akce úspěšná. Jeho smrt však americké ministerstvo obrany stále definitivně nepotvrdilo.

Belmochtárova skupina Al-Murabitun je napojena na teroristickou síť Al-Káida a připisují se jí některé krvavé atentáty na severu Afriky a samotný Belmochtár je považován za jednu z vůdčích postav světového terorismu.

Podle AP libyjská vláda a američtí představitelé uvedli, že vojenské letouny zasáhly a pravděpodobně zabily Belmochtára a několik dalších osob. „Libyjská vláda na východě Libye potvrzuje, že americké stíhačky minulou noc provedly vzdušné údery v rámci mise, jejímž výsledkem je smrt teroristy Belmochtára,“ citovala libyjskou vládu agentura Reuters.

Americké ministerstvo obrany nejdříve uvedlo, že americká armáda v sobotu v noci v Libyi provedla protiteroristický útok proti jednomu z vůdců Al-Káidy, obviněnému z osnování útoku na plynárenský komplex na jihovýchodě Alžírska z ledna 2013. Později mluvčí Pentagonu Steve Warren potvrdil, že cílem byl Belmochtár. Dnes dodal, že akce provedená americkými bojovými letouny F-15 byla úspěšná.

Afghánský výcvik

Vláda sídlící v Tobrúku dodala, že útok byl proveden po konzultacích s USA jako součást protiteroristické operace. Americké ministerstvo obrany nejdřív uvedlo, že americká armáda v sobotu v noci v Libyi provedla protiteroristický útok proti jednomu z vůdců Al-Káidy, obviněném z osnování útoku na plynárnu na jihovýchodě Alžírska z ledna 2013.

Později mluvčí Pentagonu Steve Warren potvrdil, že cílem byl Belmochtár. „Útok provedl americký letoun. Nadále vyhodnocujeme výsledky operace a v náležitou chvíli sdělíme podrobnosti,“ řekl Warren.

Belmochtár prošel výcvikem v Afghánistánu a poté stál v čele Organizace Al-Káidy v muslimském Maghribu. Hledán byl především v souvislosti s přepadením zaměstnanců plynárny u Ajn Amanásu na jihovýchodě Alžírska z 16. ledna 2013.

Dříve se o Belmochtárově smrti spekulovalo

Islamističtí teroristé z Belmochtárovy skupiny tehdy požadovali ukončení intervence francouzské armády proti islamistům v Mali. Zajali přes 700 lidí, mezi nimi 130 cizinců. Armáda objekt osvobodila, ale útok nepřežilo 39 rukojmích a 29 útočníků.

Média od té doby už několikrát informovala o Belmochtárově smrti, nikdy ji ale nikdo nepotvrdil. Po svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye začala propadala do chaosu a nyní má země dvě soupeřící vlády.

Zmatků využily radikální islamistické skupiny, z nichž některé jsou napojeny na Al-Káidu a jiné slíbily oddanost Islámskému státu.

Belmochtár - jednooký Mr. Marlboro, který terorizoval Saharu
Základní údaje o alžírském teroristovi Mochtárovi Belmochtárovi (43), který byl údajně zabit při americkém leteckém úderu v Libyi:
Byl považován za jednu z vůdčích postav světového islamistického terorismu v minulém desetiletí. Jeho skupina Al-Murabitun je napojena na teroristickou síť Al-Káida a připisují se jí některé krvavé atentáty a únosy na severu Afriky, zejména na Saharské poušti.
Belmochtár, na jehož dopadení vypsaly USA v lednu 2013 odměnu pět milionů dolarů (téměř 140 milionů korun), proslul zejména zajetím na 700 pracovníků plynárny u Ajn Amanásu na alžírské Sahaře v roce 2013.
Měl několik přezdívek - nepolapitelný, jednooký či Mr. Marlboro. Tu poslední získal díky mamutí operaci, při které propašoval přes poušť cigarety ve velkém množství.
Jeden z hlavních velitelů teroristické Organizace Al-Káidy v muslimském Maghribu (Aqmi; do ledna 2007 se nazývala Salafistická skupina pro kázání a boj, GSPC) založil koncem roku 2012 vlastní, nesmírně krutou brigádu Značkovačů krve. V posledních měsících údajně žil v Libyi, kam přešel z Mali a odkud chtěl kontrolovat Saharu.
Belmochtár se narodil v červnu 1972 v jihoalžírské provincii Ghardája u Sahary a v roce 1991 bojoval jako mladík v Afghánistánu, kde přišel o levé oko.
Po návratu do Alžírska v roce 1993 se na začátku tamní občanské války zapojil do činnosti teroristické Islámské ozbrojené skupiny (GIA; zničena v 2004), v roce 1998 přestoupil k GSPC.
V roce 2001 začal boj uvnitř této teroristické organizace mezi Belmochtárovou skupinou a buňkou tehdejšího zástupce vůdce GSPC Amarího Sajflího o kontrolu nad tzv. zónou devět (tak džihádisté nazývají Saharu) a nad pašováním zbraní do Mali. Sajflí, autor únosu 32 evropských turistů na Sahaře v roce 2003, byl o rok později vydán Libyí do Alžírska.
Poté se Belmochtárova skupina přemístila zejména do Mali, kde navázala kontakty s některými tuaréžskými kmeny na severu Mali.
V roce 2007 byl Belmochtár v čele tzv. zóny devět v GSPC nahrazen Abdal Hámiddem abú Zajdem.
V době zahájení tuaréžského povstání v Mali v březnu 2012 nakupoval údajně Belmochtár zbraně v Libyi a později byl několikrát viděn ve společnosti šéfa tuaréžské islamistické organizace Ansar Dine Iyada Aga Ghalyho.
V říjnu 2012 byl Belmochtár údajně zbaven všech funkcí v Aqmi.
V lednu 2013 přepadla jeho skupina zaměstnance plynárny u Ajn Amanásu na jihovýchodě Alžírska a zajala přes 700 lidí, mezi nimi 130 cizinců. Armáda objekt osvobodila 19. ledna, útok nepřežilo 38 rukojmích a 29 útočníků. Radikálové přepadení zdůvodnili tím, že Alžírsko poskytlo Francii „vzdušný prostor k zabíjení bratrů v Mali“, kde se bojovalo proti islámským radikálům, kteří obsadili sever země.
V říjnu 2013 se spekulovalo o jeho možné smrti, což se ale nepotvrdilo.
V květnu 2013 zaútočila jeho skupina na armádní kasárny v Nigeru a uranový důl, který provozovala francouzská jaderná skupina Areva. Zahynulo přes 20 lidí, z toho jeden zaměstnanec Arevy a deset ozbrojenců.
V Alžírsku byl Belmochtár již dvakrát odsouzen k trestu smrti v nepřítomnosti: v roce 20007 za terorismus a o rok později za vraždy.
Loni v srpnu se jeho brigáda Značkovačů krve spojila s částí radikálního Hnutí pro jedinečnost a džihád v západní Africe (Mujao; jedna ze skupin, která v roce 2012 okupovala sever Mali) do skupiny Al-Murabitun. Podle odborníků jsou ve skupině desítky bojovníků zejména z Mali a Mauritánie.
Belmochtár byl údajně čtyřikrát ženatý s ženami ze severu Mali, jeden ze synů se jmenuje podle bin Ládina Usáma.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.