Američané si brzy mohou namíchat Cuba Libre s kubánským rumem | E15.cz

Američané si brzy mohou namíchat Cuba Libre s kubánským rumem

Havana Club
Havana Club
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Američané si díky ohlášenému záměru normalizovat vztahy mezi Havanou a Washingtonem budou moci brzy dopřát legendární koktejl Cuba Libre s pravým kubánským rumem. Ačkoli dovozní embargo nadále platí, takže kubánský rum nezaplaví bary ve Spojených státech, američtí cestovatelé s oficiálním povolením pro návštěvu Kuby si ale díky uvolněným dovozním omezením pro zboží k osobní spotřebě budou moci malé množství destilátu z cukrové třtiny užít i doma, napsala agentura AP.

Prozatím není jasné, co diplomatická změna mezi Kubou a USA přinese rumovému impériu Bacardi. Tato společnost musela Kubu po převratu v roce 1959 vedeném Fidelem Castrem opustit, podnik pak Castro znárodnil. Ačkoli v minulosti Bacardi nechávalo dveře k návratu na Kubu otevřené, prozatím firma nechce o možném zrušení amerického embarga spekulovat. Společnost na dotaz AP pouze uvedla, že bude sledovat dopady očekávaného tání ve vztazích mezi Havanou a Washingtonem.

Společnost Bacardi prodává ve Spojených státech rum pojmenovaný Havana Club, ten je ale rozdílný od stejnojmenného rumu, který mohou koupit zákazníci v České republice. Bacardi sice od roku 1997 vlastní originální recept rodiny Arechabalů, která za původní značkou Havana Club stojí, prodávat ho pod tímto označením smí ale jen v USA. V ostatních zemích se jako Havana Club prodává rum kubánské společnosti Havana Club International. Bacardi navíc svůj rum Havana Club destiluje v Portoriku.

Kvůli názvu Havana Club vedly firma Bacardi a francouzská společnost Pernod Ricard v USA dlouholetý spor. Pernod Ricard, který má v Havana Club International poloviční podíl, zbytek patří kubánské vládě, si již v USA po prohrané soudní bitvě zaregistroval název Havanista. Tak by se měl kubánský rum Havana Club v případě odvolání embarga na americkém trhu jmenovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.