Američané vyznamenali české vojáky za zničení buňky Talibanu | E15.cz

Američané vyznamenali české vojáky za zničení buňky Talibanu

Američané vyznamenali české vojáky za zničení buňky Talibanu
Petr Liška, český voják v Afghánistánu, který obdržel vysoké americké vyznamenání Bronzovou hvězdu.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Dva čeští vojáci v Afghánistánu obdrželi vysoké americké vyznamenání Bronzovou hvězdy. Ocenění získali velitel strážní roty střežící spojeneckou základnu Bagrám Petr Liška a vedoucí praporčík Adam Kopecký. Rota za svého působení od loňského října zlikvidovala buňku Talibanu a objevila jednu z největších skrýší výbušnin odhalených v okolí základny.

Bronzová hvězda patří k nejvyšším americkým armádním vyznamenáním určeným pro jednotlivce. Američané ji udělují za hrdinství nebo záslužnou službu v bojových podmínkách.

„Musím se přiznat, že jsem takto vysoké ocenění vůbec nečekal a v první moment jsem jím byl zcela zaskočen. Je však třeba jej vnímat ne jako ocenění jednoho nebo dvou lidí, ale jako uznání práce 150 českých vojáků, kteří zde na základně a v jejím okolí odvádějí výbornou práci,“ komentoval vyznamenání Liška.

Petr Liška (vpravo) Adam Kopecký. Dva čeští vojáci v Afghánistánu, kteří obdrželi vysoké americké vyznamenání Bronzovou hvězdu.Petr Liška (vpravo) Adam Kopecký. Dva čeští vojáci v Afghánistánu, kteří obdrželi vysoké americké vyznamenání Bronzovou hvězdu.Autor: čtk
Adam Kopecký (vpravo) a Petr Liška (foto: ČTK/Generální štáb AČR)

V minulosti už Bronzovou hvězdu obdrželo několik českých vojáků, naposledy loni v říjnu předchozí velitel strážní roty Jiří Pazděra a tehdejší vedoucí praporčík David Lavička.

Čeští vojáci hlídají okolí základny Bagrám. Vyjíždějí do asi 15kilometrové vzdálenosti a jejich úkolem je zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo získávat zpravodajské informace.

Loni v červenci byla jedna z hlídek napadena sebevražedným atentátníkem, který zabil na místě čtyři vojáky a pátý zemřel v nemocnici. Prezident Miloš Zeman je poté 28. října vyznamenal medailí za hrdinství. Tu získal i voják, který byl v červenci postřelen při jedné z dalších hlídek.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!