Americká centrální banka zvýšila úrok na 1,75 až dvě procenta | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Americká centrální banka zvýšila úrok na 1,75 až dvě procenta

Americká centrální banka zvýšila úrok na 1,75 až dvě procenta
Budova americké centrální banky Fed ve Washingtonu
• 

ČTK

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až dvě procenta. Fed nyní předpokládá, že v letošním roce přikročí ještě ke dvěma zvýšením úroků.

Centrální banka by tak letos úroky zvýšila celkem čtyřikrát, zatímco dříve počítala pouze se třemi zvýšeními. V příštím roce Fed nadále plánuje zvýšit sazby třikrát.

Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady podniků i spotřebitelů. To znamená, že vklady v bankách bývají více úročeny, zatímco dlužníkům se prodražují půjčky. K prvnímu letošnímu zvýšení základní sazby Fed přistoupil v březnu.

Evropská centrální banka drží finanční trhy pod krkem

V dnešním prohlášení centrální banka vypustila příslib, že bude "po určitý čas" držet úroky na úrovni, která bude dostatečně nízká pro stimulaci ekonomiky.

Centrální banka rovněž předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se letos zvýší o 2,8 procenta. Mírně tak zlepšila březnovou prognózu, ve které počítala s růstem o 2,7 procenta. Nadále však předpokládá, že v příštím roce hospodářský růst zpomalí na 2,4 procenta a v roce 2020 na dvě procenta.

V eurozóně drží Evropská centrální banka (ECB) základní úrok na nule, v České republice je základní sazba na 0,75 procenta.

Růst americké ekonomiky ve čtvrtletí znatelně zpomalil. Analytici ale očekávali horší výsledek

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!