Americká sněmovna schválila financování vlády, dostane 1,1 bilionu dolarů | E15.cz

Americká sněmovna schválila financování vlády, dostane 1,1 bilionu dolarů

Americký prezident Barack Obama
Americký prezident Barack Obama
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Loňský střet kolem financování americké vlády se zatím letos nekoná, Sněmovna reprezentantů aktuální plán ve čtvrtek těsnou většinou schválila. Vláda získá do 30. září 2015 k dispozici 1,1 bilionu dolarů. Dosavadní plán platí do půlnoci místního času (dnes 6:00 SEČ), poté by hrozilo ochromení státních úřadů. Brzy má o textu hlasovat i Senát. Souhlas poslanců, i když těsný, se očekával.

Příslušný zákon nyní prošel v dolní komoře Kongresu tři hodiny před půlnocí většinou 219 ku 206 hlasům. Podle agentury Reuters Senát potřebuje k posouzení textu více času, a proto poslanci ještě také schválili provizorní financování vlády na příštích 48 hodin. Senát, který dvoudenní provizorium také ihned odsouhlasil, podle svého vedení začne debatovat o finančním zákoně dnes a hlasovat bude nejpozději v sobotu.

Loňský střet, který na 16 dní uzavřel většinu amerických federálních úřadů, způsobil podle průzkumů značné politické škody politickým stranám a dál oslabil důvěru Američanů v politický systém a především v Kongres.

Rozčarování demokratů

V případě souhlasu i Senátu, jak mnozí očekávají, nakonec finanční plán podepíše prezident Barack Obama, a to přestože mnoho zákonodárců z jeho Demokratické strany má k textu výhrady. „Kdyby prezident napsal zákon sám, byl by velmi jiný,“ připustil jeho mluvčí Josh Earnest. Kompromisní text o 1603 stranách vyjednali odborníci a straničtí lídři demokratů a republikánů.

„Ohromné rozčarování“ z toho, že se Obama rozhodl text podpořit, vyjádřila například i šéfka demokratů ve sněmovně Nancy Pelosiová.

Nižší regulace

Mnozí demokraté protestují proti tomu, že text oslabuje regulaci bank a výrazně zvyšuje možnost soukromého financování politických stran v předvolebních kampaních. Někteří republikáni jsou zase nespokojeni s tím, že plán neobsahuje žádná opatření, která by mohla zabránit Obamově záměru ochránit před vypovězením z USA skoro pět milionů přistěhovalců, kteří nemají platné doklady.

Republikány však utěšuje to, že po vítězství v nedávných kongresových volbách získají od ledna 2015 poprvé po osmi letech kontrolu nad Senátem a nejvýraznější většinu ve Sněmovně reprezentantů za posledních více než 80 let. Jejich převaha v Kongresu bude Obamovy vážně svazovat ruce po zbytek jeho mandátu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video