Americké státy žalují Obamu kvůli změně imigrační legislativy | E15.cz

Americké státy žalují Obamu kvůli změně imigrační legislativy

Americké státy žalují Obamu kvůli změně imigrační legislativy
Texaský guvernér Greg Abbott
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Gage Skidmore via Flickr

ČTK

Sedmnáct amerických států v čele s Texasem dnes zažalovalo administrativu Baracka Obamy kvůli prezidentově rozhodnutí uchránit prostřednictvím výnosů před hrozícím vyhoštěním na 4,7 milionu ilegálních přistěhovalců. Oznámil to texaský ministr spravedlnosti Greg Abbott.

V podání k texaskému federálnímu soudu stojí, že Obamovo exekutivní nařízení je nezákonné a umožní federálním úřadům „poskytnout rozsáhlé výhody jednotlivcům, jejichž chování je v rozporu s prioritami Kongresu,“ uvedl republikán Abbott.

K řízení se podle agentury Reuters připojily zejména státy amerického Středozápadu, jako jsou Alabama, Georgia, Idaho a Indiana.

Obama v listopadu představil rozsáhlou reformu imigračního systému, kterou však hodlá provést prostřednictvím dekretů, a obejít tak Kongres, v jehož obou komorách mají nyní většinu republikáni.

Na základě zmíněných změn nemá deportace od příštího jara hrozit zhruba 4,1 milionu přistěhovalců, kteří žijí více než pět let v USA a mají dítě s americkým občanstvím či povolením k trvalému pobytu. Odklad deportace je stanoven na tři roky.

Prezident se také rozhodl rozšířit své nařízení z roku 2012, které zbavuje hrozby deportace lidi, které jejich rodiče v minulosti nelegálně jako nezletilé přivezli do Spojených států.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!