Trump bude 45. prezidentem USA. Americké volby ONLINE | E15.cz

Americké volby ONLINE: Trump bude 45. prezidentem USA, šokoval Ameriku i svět

red, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Republikán Donald Trump zvítězil v amerických prezidentských volbách, a šokoval tím Ameriku i svět. Navzdory předpovědím expertů, průzkumům preferencí i optimistickému očekávání demokratického tábora Hillary Clintonové volby ovládl, když získal podporu sociálních vrstev, jež v minulosti tradičně stály za politikou demokratů. V prvním projevu nový prezident slíbil Američanům prosperitu a vyzval demokraty a republikány k jednotě.

Americké prezidentské volby vyhrál republikánský kandidát Donald Trump. Poražená představitelka demokratů Hillary Clintonová se přitom po 16 letech může stát další neúspěšnou uchazečkou o Bílý dům, která navzdory svému celkovému nezdaru nashromáždí v absolutních číslech větší počet hlasů než její soupeř.

Po sečtení výrazné většiny odevzdaných voličských lístků ve všech amerických státech má Clintonová náskok téměř 200.000 hlasů před Trumpem. Ten však v rámci celých USA získal více než 270 volitelů, tedy členů shromáždění, které příští měsíc nového prezidenta ve funkci potvrdí, což je pro konečný výsledek prezidentských voleb rozhodující. Trump má zatím 59,272.991 hlasů voličů, zatímco Clintonová 59,462.813, uvádí CNN.

Volby hlavy státu v USA jsou de facto dvoustupňové: Američané nevolí přímo, ale vybírají takzvané volitele, jejichž počty v jednotlivých amerických státech jsou rozdílné. K úspěchu potřebuje kandidát v rámci celých Spojených států získat 270 z celkových 538 volitelů.

Průběžné údaje prezentované jednotlivými americkými televizemi po úterním hlasování se drobně liší v závislosti na tom, které ze států počítají jako jistý zisk pro jednoho či druhého kandidáta. Mezi nerozhodnutými jsou dosud Michigan a New Hampshire. Podle BBC má Trump již nyní zajištěno 289 volitelů, zatímco na straně Clintonové jich je 228.

Deset hlasů volitelů získala podle posledních údajů z Minnesoty, kde demokratická kandidátka zvítězila. Podle průběžného sčítání má Clintonová velkou šanci na zisk čtyř volitelů z New Hampshire, v Michiganu má zatím mírný náskok Trump.

O Trumpově úspěchu rozhodlo mimo jiné vítězství v klíčových státech jako Florida, Pensylvánie či Wisconsin, které v posledních několika volbách ovládli demokraté. Clintonová už telefonicky blahopřála Trumpovi k vítězství a nabídla mu spolupráci.

Vše o kampani a volbách čtěte zde.

V celkovém počtu voličů, kteří ji podpořili, podle dosavadních údajů vede bývalá ministryně zahraničí o téměř 200.000 hlasů, když pro ni hlasovalo přes 59 milionů lidí.

Pokud by náskok udržela, stane se druhou osobou kandidující za posledních více než sto let, která prohrála přesto, že v absolutních číslech měla větší podporu voličů. George Bush mladší dostal o 540.000 hlasů méně než jeho demokratický soupeř Al Gore. Nejvyšší úřad Bushovi zajistilo těsné vítězství na Floridě, kde byl už tehdy guvernérem jeho bratr Jeb. Obdobná situace nastala ve Spojených státech také v letech 1824, 1876 a 1888.

 Americké volby v ONLINE přenosu:

Autor: red, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.