Americký ministr obrany Mattis se distancoval od slov Trumpa. V Iráku nejsme kvůli ropě, prohlásil | E15.cz

Americký ministr obrany Mattis se distancoval od slov Trumpa. V Iráku nejsme kvůli ropě, prohlásil

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

USA nejsou přítomny v Iráku, aby se zmocnily irácké ropy. Řekl to americký ministr obrany James Mattis, který dnes přicestoval na předem neohlášenou návštěvu do Bagdádu. 

Distancoval se tak od výroku prezidenta Donalda Trumpa, který v lednu řekl, že USA měly zabrat iráckou ropu a že je možné, že k tomu budou ještě mít další příležitost.

"Všichni, kdo jsme zde, my všichni v Americe jsme platili za plyn a ropu a jsem si jist, že v tom budeme v budoucnu pokračovat. Nejsme v Iráku proto, abychom se zmocnili ropy," řekl Mattis.

V Iráku začala o víkendu bitva o západní Mosul, při níž Iráčanům pomáhá mezinárodní koalice vedená USA. Spojené státy mají na místě také vojenské poradce. Pentagon navíc zvažuje možnost zrychlit boj proti Islámskému státu (IS) v Iráku i v Sýrii.

Jak napsala agentura AP, toto úsilí komplikují Trumpovy výroky - jeho hrozba ohledně irácké ropy a také začlenění Iráku mezi sedm zemí, jejichž občanům chtěl Trump dočasně zakázat vstupu do USA.

Iráčtí poslanci na to reagovali výzvami, aby premiér Hajdar Abádí omezil spolupráci s Američany.

Mattis je v Iráku poprvé coby šéf Pentagonu a podle agentury Reuters tam chce získat informace o stavu boje proti IS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.