Americký soud: Přepočítávání hlasů ve Wisconsinu nezastavíme, vyhrát tam může Clintonová | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Americký soud: Přepočítávání hlasů ve Wisconsinu nezastavíme, vyhrát tam může Clintonová

ČTK

Soud ve Spojených státech zamítl žádost příznivců zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa o zastavení přepočtu hlasů ve státě Wisconsin. Informovala o tom dnes agentura Reuters. 

Informovala o tom dnes agentura Reuters. Wisconsin je jedním ze tří amerických států, kde si neúspěšná prezidentská kandidátka Jill Steinová vymohla revizi odevzdaných hlasů.

"Přepočet je nedílnou součástí záruk poctivosti voleb," prohlásil soudce James Peterson.

O zastavení přepočtu, které je podle wisconsinské volební komise hotové z více než 80 procent, požádaly dva akční výbory, které podporují Trumpa.

Trump chce za ministra práce ředitele fastfoodu, který mu dotoval volební kampaň

Steinová o přepočet požádala také v Michiganu a Pensylvánii, neboť hlasování podle ní mohlo být zmanipulované. Ve všech státech těsně zvítězil Trump, v případě Wisconsinu byl jeho náskok před demokratkou Hillary Clintonovou zhruba 27 000 hlasů. Revize hlasů musí být dokončena do 13. prosince.

V rámci celých Spojených států získal Trump 306 z 538 takzvaných volitelů, Clintonová jich získala 232. K vítězství bylo potřeba 270 volitelů. V absolutních číslech ale Clintonová v celé zemi získala větší počet hlasů než její soupeř. Sbor volitelů, jehož hlasování kopíruje výsledky listopadových prezidentských voleb v jednotlivých amerických státech, má nového prezidenta potvrdit 19. prosince.

Zvrat ve výsledku po přepočtech se neočekává. Pokud by ale revize přece jen ukázala, že ve skutečnosti ve všech třech státech vyhrála Clintonová, přišel by Trump o 46 volitelů a do Bílého domu by se tak dostala demokratická kandidátka.

Zeman se u Trumpa přimlouval, aby do Prahy poslal exmanželku Ivanu

Označil oponenty za lůzu a prohrál. Renzi zopakoval chybu Clintonové

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!