Americký soudce zablokoval Trumpovi část peněz na stavbu zdi | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Americký soudce zablokoval Trumpovi část peněz na stavbu zdi

ČTK

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa musí zastavit výstavbu částí zdi na hranici s Mexikem využívající peníze získané na základě vyhlášení stavu nouze. Podle agentury Reuters o tom v pátek v Kalifornii rozhodl federální soudce Haywood Gilliam.

Prezident žádal na výstavbu hraniční bariéry osm miliard dolarů, Kongres to ale odmítl a schválil podstatně nižší částku (1,4 miliardy dolarů). Trump pak 15. února vyhlásil na jižní hranici stav nouze, aby ke krizovým finančním fondům získal přístup i přes nesouhlas Kongresu. Několik států následně prezidentův postup zažalovalo.

"Jestliže Kongres odmítne žádost výkonného činitele o poskytnutí příslušných financí a tento činitel přesto najde způsob, jak utrácet tyto finance bez souhlasu Kongresu, není to v souladu s principem rozdělení moci, který sahá do úplných počátků naší republiky," uvedl soudce Gilliam.

Páteční soudní nařízení blokuje podle agentury Reuters využití jedné miliardy dolarů, která měla být převedena na výstavbu zdi od ministerstva obrany. Trump tvrdí, že vybudování zdi na hranici s Mexikem je nutné k zastavení pašeráků lidí, zbraní a drog.

Napětí mezi USA a Íránem sílí, Trump vyšle na Blízký východ další vojáky
Komentář Karla Javůrka: Čínský kolos v zajetí Googlu
Trump odložil cla na dovoz aut o půl roku

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!