Američtí olympionici už nemusejí danit odměny za medaile, Phelpse se výjimka netýká | E15.cz

Američtí olympionici už nemusejí danit odměny za medaile, Phelpse se výjimka netýká

ČTK

Finanční prémie od národního olympijského výboru už nemusejí danit američtí medailisté z olympijských her. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Barack Obama. Daňová výjimka se však netýká sportovců, kteří ročně vydělají přes milion dolarů, jako je třeba plavecká hvězda Michael Phelps.

Úspěšní olympionici nebudou muset danit odměny už za hry v Riu de Janeiro. Po nich Americký olympijský výbor vyplácel za zlato 25 tisíc dolarů (zhruba 600 tisíc korun), za stříbro 15 tisíc dolarů a za bronz 10 tisíc dolarů.

Phelps, jehož příjmy letos podle amerických médií přesáhnou 12 milionů dolarů, dostal za pět zlatých a jednu stříbrnou medaili z Ria od národního olympijského výboru 140 tisíc dolarů. Na daních odvede zhruba 55 tisíc dolarů. Zdaleka ne všichni olympionici jsou ale tak dobře finančně zabezpečení.

"Většina těchto sportovců nikdy nebude mít sponzorskou či profesionální smlouvu, proto je tak důležité, aby nemuseli platit vysokou daň poté, co si splní své sny o olympiádě reprezentováním Spojených států," řekl navrhovatel zákona Robert Dold, republikánský člen Sněmovny reprezentantů USA, která daňovou výjimku schválila poměrem hlasů 415:1.

V Riu získali američtí olympionici 121 medailí včetně 46 zlatých.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.