Za zlato v Riu bere nejvíc singapurský plavec. Kolik má Phelps či Krpálek? | E15.cz

Za zlato v Riu bere nejvíc singapurský plavec. Kolik má Phelps či Krpálek?

Reflex, Daniel Baret

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Závodí se na olympiádě v Rio de Janeiru i pro peníze, nebo pouze pro čest a slávu? Jak v kterém případě. Za zlato berou nejvíc ze všech sportovci Singapuru – jejich vítězný plavec Joseph Schooling dostal v přepočtu téměř 18 milionů korun. Náš skvělý judista Lukáš Krpálek bude odměněn 1,75 miliony. Ale fenomenální americký plavec Michael Phelps získá za jednu zlatou v přepočtu jen 600 tisíc korun a ještě musí peníze zdanit.

Nejštědřejší bývají při finančním odměňování země, které mají jen několik výjimečných sportovců a navíc jsou relativně bohaté. Nebo je pro ně sport určitou formou propagandy.

Jednoznačně nejvíce mohou získat za zlato sportovci bohatého Singapuru a to až 1 milion singapurských dolarů, což je podle aktuálního přepočtu téměř 18 milionů českých korun. Plavec Joseph Schooling, který získal minulý pátek zlato v závodě na 100 metrů motýlek, se navíc stal národním hrdinou, protože to bylo vůbec první zlato pro Singapur v celé olympijské historii. Čekají ho proto další velmi lukrativní reklamní smlouvy a v podstatě je doživotně finančně zajištěn.

Desetkrát méně, přesně 1 750 000 korun, dostane za zlatou medaili skvělý český judista Lukáš Krpálek. Za stříbro dostávají čeští sportovci 875 tisíc a za bronz 525 tisíc korun. V celkovém srovnání s ostatními zeměmi jsou na tom ale naši sportovci ještě poměrně slušně. I když přes 12,2 milionu korun za zlato v Ázerbájdžánu je nesrovnatelně víc.

VŠE O LOH 2016 V RIO DE JANEIRU ČTĚTE ZDE

Například z Norů měly slíbeny peníze pouze házenkářky za postup do semifinále, což se jim podařilo. Ostatní nedostanou nic. Podobně jsou na tom Švédové či členové letos extrémně úspěšné výpravy Velké Británie. Jejich národní olympijský výbor nevypsal žádné prémie za medaile.

Autor: Reflex, Daniel Baret

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video