Američtí vojáci odcházejí, Irák zve firmy | E15.cz

Američtí vojáci odcházejí, Irák zve firmy

Iráčtí vojáci sledují demonstranty ve Fallúdži, kteří oslavují stažení amerických vojsk
Iráčtí vojáci sledují demonstranty ve Fallúdži, kteří oslavují stažení amerických vojsk
• 
ZDROJ: reuters

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přišel čas nahradit americké generály americkými byznysmeny, je přesvědčen irácký premiér Núrí Málikí. Během návštěvy Washingtonu je proto vyzval k investicím do poválečné obnovy země, možnosti firem jsou prý neomezené. Bagdád se už dříve rozhodl otevřít ropný průmysl zahraničním společnostem, výsledky spolupráce zatím ale neodpovídají předpokladům.

Zbývající američtí vojáci se z Iráku mají stáhnout do konce roku. Prezident Barack Obama, který včera pronesl na základně Fort Bragg proslov k jejich odchodu, v těchto dnech také hovořil s Málikím o budoucnosti vzájemných vztahů. „V USA máte stálého a spolehlivého partnera,“ řekl mu. „Všechny sektory hospodářství jsou otevřené pro americký byznys,“ ujistil na oplátku Málikí americké partnery.

Velké zahraniční ropné společnosti se sice už nyní podílejí na rozvoji země, těžba suroviny z jedněch z nejrozsáhlejších světových zásob ale roste pomalu a irácká ekonomika naléhavě potřebuje další investice. Ačkoli by ryze teoreticky mohla produkce do roku 2017 stoupnout na 12 milionů barelů denně, realisté nyní počítají se zhruba polovinou. Rychlejšímu rozvoji odvětví brání bezpečnostní a logistické problémy, ale také byrokracie. Zisky z ropy v současnosti přitom tvoří přibližně 95 procent příjmové stránky rozpočtu.

Málikí ale tvrdí, že země chce v budoucnosti své hospodářství diverzifikovat. Rád by proto přilákal investice mimo jiné do finančnictví, zemědělství a v neposlední řadě také do vzdělávání. Podle americké obchodní komory činil v prvních jedenácti měsících roku objem přímých zahraničních investic do Iráku 70 miliard dolarů, za celý loňský rok to bylo zhruba 42 miliard.

V případě USA uvádí komora nárůst na více než osm miliard z loňských dvou. Podpora rozvoje Iráku byla svého času trochu citlivou záležitostí. Některé kongresmany rozhněvalo, že v ropných aukcích získaly lukrativní zakázky například firmy z Ruska a Číny, a investice do země zpochybňovali.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video