Amnesty: Izrael se loni v Gaze dopustil válečných zločinů | E15.cz

Amnesty: Izrael se loni v Gaze dopustil válečných zločinů

Palestinci v městě Gaza
Palestinci v městě Gaza
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Izraelská armáda se během loňského konfliktu s palestinským radikálním hnutím Hamas dopustila válečných zločinů. Tvrdí to mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI), podle níž například jen izraelské bombardování Pásma Gazy v reakci na zadržení vojáka židovského státu Hamasem začátkem srpna zabilo přes stovku civilistů.

Podle AI existují jasné důkazy o zločinech, k nimž došlo během bombardování města Rafáh, kde zahynulo nejméně 135 civilistů. Židovský stát v tomto případě uplatnil tvrdý přístup, „což mělo zničující důsledky pro civilisty“, uvedla organizace podle stanice BBC.

Bombardování bylo reakcí na zadržení jednoho z izraelských vojáků Palestinci; muž byl později prohlášen za mrtvrého. Izrael zprávu AI odmítl jako chybnou a jednostrannou. Již v minulosti se židovský stát i Hamas podobně postavily ke zprávě OSN, podle níž došlo patrně k válečným zločinům na obou stranách konfliktu.

Analýzy fotografií

Boje trvající 50 dní od začátku července do konce srpna stály život až 2310 Palestinců a 72 Izraelců, z toho 66 vojáků. Zraněno bylo na 11.000 Palestinců a 700 Izraelců. Násilí vypuklo po zadržení stovek členů Hamasu, které Izrael zatkl kvůli zmizení a smrti trojice izraelských mladíků na Západním břehu Jordánu.

„Tato zpráva přináší naléhavou výzvu ke spravedlnosti, která nemůže být ignorována… přesvědčivé důkazy o vážných porušeních mezinárodního práva izraelskými jednotkami, která musí být vyšetřena,“ uvedla AI, která ke svým závěrům došla prostřednictvím analýzy stovek fotografií a videozáznamů, satelitních snímků či výpovědí očitých svědků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video