Ankara chce zbavovat občanství stoupence terorismu, chystá nový zákon | E15.cz

Ankara chce zbavovat občanství stoupence terorismu, chystá nový zákon

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Turecko začne pracovat na novém zákonu, podle kterého budou zbaveni tureckého občanství lidé podporující terorismus, uvedl turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag. Podle kritiků návrhu může být nový zákon zneužit ke stíhání odpůrců tureckého prezidenta. Novinářům Bozdag též řekl, že úřady začaly vyšetřovat nedávné zveřejnění osobních údajů téměř 50 milionů Turků hackery na internetu.

Ke zvážení možnosti zbavit tureckého občanství stoupence Strany kurských pracujících (PKK) vyzval v úterý prezident Recep Tayyip Erdogan. PKK, která přes třicet let bojuje za autonomní Kurdistán a práva Kurdů v Turecku, považuje Turecko, EU i USA za teroristickou.

Minulý měsíc ale prezident Erdogan vzbudil rozruch tím, že vyzval k rozšíření definice teroristických činů i na jednání kompliců teroristů. Za ty by podle kritiků návrhu mohli být režimem označeni i politici či novináři, kteří podporují větší práva Kurdů či volají po zastavení operací armády na jihovýchodě Turecka.

Turecká justice například v současnosti vede soudní řízení se třemi akademiky, které viní z „teroristické propagandy“. Té se měli dopustit tím, že veřejně přečetli deklaraci vyzývající k ukončení vojenských operací na jihovýchodě Turecka. Tam žije převážně kurdské obyvatelstvo a armádní složky v oblasti již několik měsíců vedou ofenzivu proti PKK. Při bojích tam ale umírají i civilisté.

Vyšetřování úniku osobních údajů 50 milionů Turků se týká databáze, kterou hackeři nedávno zveřejnili na internetu. Podle agentury AP jde o jeden z největších úniků informací tohoto druhu. Údaje se týkají asi 62 procent turecké populace.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video