AP: V Evropě je nejméně 400 bojovníků IS připravených útočit | E15.cz

AP: V Evropě je nejméně 400 bojovníků IS připravených útočit

Islámský stát se přihlásil k teroristickým útokům v Bruselu
Islámský stát se přihlásil k teroristickým útokům v Bruselu
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Radikální organizace Islámský stát (IS) vyslala do Evropy nejméně 400 bojovníků, aby páchali teroristické útoky podobné těm z Paříže a Bruselu. S odvoláním na zdroje z evropských a blízkovýchodních tajných služeb o tom informovala agentura AP. Úkolem islamistů je prý vybrat si čas, místo a způsob útoku tak, aby způsobili co největší krveprolití.

Na území Sýrie, Iráku a zřejmě i bývalého Sovětského svazu jsou podle AP výcvikové tábory, odkud do Evropy přicházejí džihádisté, kteří vytvářejí poloautonomní teroristické buňky.

O devadesáti bojovnících IS na všech možných místech Evropy mluvil před svým zabitím na pařížském předměstí Saint-Denis už loni i strůjce pařížských atentátů z 13. listopadu Abdelhamid Abaaoud.

Podle odhadu francouzské senátorky Nathalie Gouletové, která spolupředsedá komisi, jejímž úkolem je shromažďovat informace o džihádistických sítích v Evropě, může být radikálů vycvičených za účelem teroristických útoků 400 až 600.

Tisíce Evropanů v řadách IS

Do Sýrie a Iráku odešlo po bok IS bojovat asi 5000 Evropanů, hlavně z Belgie, Francie, Británie, Nizozemska, skandinávských zemí, Ruska, ale i třeba z Bosny a Hercegoviny, Kosova či Albánie.

Podle zdroje AP z iráckých tajných služeb jsou teroristické buňky připravené k útoku v současnosti mimo jiné v Německu, Británii, Itálii, Dánsku či ve Švédsku.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video