Argentina míří k bankrotu. S věřiteli se nedohodla | e15.cz

Argentina míří k bankrotu. S věřiteli se nedohodla

Buenos Aires
Buenos Aires
• 
ZDROJ: Anastasija Lvova, Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spor argentinské vlády s věřiteli měl být do do šesté hodiny ranní SELČ vyřešen, žádné zprávy o pokroku v jednání o argentinském dluhu nicméně nepřišly. Argentina je tak technicky insolventní, podle soudního rozhodnutí by měl následovat státní bankrot. Zprostředkovatel jednání Daniel Pollack před uplynutím lhůty oznámil, že dosavadní jednání zkrachovala a dohody mezi argentinskou vládou a věřiteli nebylo dosaženo.

Podle agentury AP není jasné, co bude po uplynutí soudního ultimáta následovat. Během středečních jednání údajně prostředník Pollack navrhl kompromisní řešení, které argentinský ministr hospodářství Axel Kicillof odmítl. „Nepodepíšeme smlouvu, která ohrožuje budoucnost Argentinců,“ řekl novinářům ministr. Podrobnosti kompromisního návrhu oznámeny nebyly.

Argentina se tak nejspíš podruhé za 13 let dostává do stavu insolvence, protože nevyplatila držitele původních nerestrukturalizovaných argentinských dluhopisů. Ti po bankrotu Argentiny odmítli přistoupit na podmínky restrukturalizace a požadují po Buenos Aires plnou hodnotu dluhopisů soudní cestou.

Lhůta vypršela

Argentinská vláda žádá odklad dřívějšího soudního verdiktu z roku 2012, který zemi nařídil vyplatit žalujícím vlastníkům původních dluhopisů 1,33 miliardy dolarů (27,1 miliardy Kč) plus úroky dřív, než vyrovná splatnou částku vlastníkům restrukturalizovaných dluhopisů. Konečná lhůta 30 dnů pro úhradu vypršela ve středu o půlnoci newyorského času, tedy ve čtvrtek ráno v 6:00 hodin SELČ.

Soudem určený prostředník Pollack už před uplynutím lhůty varoval, že státní bankrot není jen technický stav, ale „skutečná a bolestná událost, která zasáhne skutečné lidi“. Dotkne se přitom jak argentinských občanů, tak i držitelů dluhopisů. „Hlavní obětí ale budou obyvatelé Argentiny,“ uvedl Pollack v prohlášení. Plné následky bankrotu nejsou podle něj předvídatelné, ale rozhodně nebudou pozitivní.

Podivný default

Situace by neměla způsobit turbulenci na zahraničních finančních trzích, protože Argentina je od bankrotu v roce 2002 izolována od zahraničních úvěrových trhů. Domácí trh, který v posledních dnech rostl kvůli naději na dohodu, však zřejmě obrátí směr. I při krátkodobé platební neschopnosti však stoupnou náklady na úvěry a zvýší se tlak na domácí měnu. Situace tak zkomplikuje život mnoha firmám jako YPF, které se snaží získat peníze na další rozvoj v zahraničí.

„Je to velmi zvláštní platební neschopnost, nejsou zde problémy se solventností, takže vše bude záležet na tom, jak rychle se to vyřeší,“ řekl Reuters analytik Goldman Sachs Mauro Roca.

Ratingová agentura Standard & Poor's v noci na dnešek zařadila rating Argentiny do částečné platební neschopnosti. Hodnocení úvěrové spolehlivosti země je tak nyní v kategorii „selektivní platební neschopnost“ a agentura dodala, že zde zůstane do doby, než Argentina splatí úroky z dluhopisů splatné na konci minulého měsíce.

Obava z vlny žadatelů

Argentina odmítá vyplatit vlastníky nerestrukturalizovaných dluhopisů v obavě, že k několika žalujícím hedgeovým fondům se připojí další věřitelé, kteří také nepřistoupili na výměnu dluhopisů. Celková nárokovaná částka by tak mohla podle Buenos Aires dosáhnout 15 miliard dolarů, což je víc než polovina devizových rezerv Argentiny.

Argentina odmítá vyplatit vlastníky nerestrukturalizovaných dluhopisů v obavě, že k několika žalujícím hedgeovým fondům se připojí další věřitelé, kteří také nepřistoupili na výměnu dluhopisů. Celková nárokovaná částka by tak mohla podle Buenos Aires dosáhnout 15 miliard dolarů, což je víc než polovina devizových rezerv Argentiny. Argentinská ekonomika přitom bojuje s recesí, nedostatkem dolarů a má jenu z nejvyšších inflací na světě. Nejnovější situace výhled ekonomiky jen zhorší.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video