Argentinu dohnaly staré dluhy, zemi prý hrozí insolvence | E15.cz

Argentinu dohnaly staré dluhy, zemi prý hrozí insolvence

Argentinu dohnaly staré dluhy, zemi prý hrozí insolvence
Argentina
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: carlosfpardo

ČTK

Americký soud dnes zamítl odvolání Argentiny proti rozsudku, který tuto latinskoamerickou zemi nutí zaplatit věřitelům 1,33 miliardy dolarů (asi 26,3 miliardy korun). Argentinští představitelé přitom již dříve varovali, že pokud bude vláda muset starý dluh zaplatit, mohlo by to vést k další platební neschopnosti třetí největší jihoamerické ekonomiky.

V případu jde o peníze pro věřitele, kteří se po státním bankrotu Argentiny v roce 2002 odmítli zapojit do plánů na restrukturalizaci státního dluhu. Více než 90 procent věřitelů poté ve dvou kolech restrukturalizace dluhu přistoupilo na snížení hodnoty dluhopisů až o 75 procent. Někteří věřitelé, včetně fondů Aurelius Capital Management a NML Capital miliardáře Paula Singera, se ale rozhodli požadovat soudní cestou plnou hodnotu dluhopisů.

Nejvyšší soud v USA dnes ponechal beze změny loňský verdikt newyorského odvolacího soudu. Podle něj Argentina musí nejdříve zaplatit 1,33 miliardy dolarů „potížistům“, než přistoupí k platbám pro další držitele dluhopisů. Pokud Argentina nezmění postoj, mohly by jí americké úřady zabránit uskutečnit platby pro ostatní věřitele, i kdyby na ně země měla peníze. Příští lhůta pro tyto splátky je 30. června. To je také datum, kdy by případ mohl vyústit v insolvenci.

Soud argentinským argumentům neuvěřil

Argentina v soudních dokumentech uvedla, že bude mít problém uhradit dlužnou částku v plné výši a souběžně obsluhovat restrukturalizovaný dluh. V takovém případě „bude Argentina objektivně muset čelit vážnému a bezprostřednímu riziku platební neschopnosti“ s důsledky nejen pro zemi samotnou, ale i pro finanční trhy, stojí ve spisech, které země předložila soudu. Držitelé dluhopisů to ale zpochybnili. Důkazy předložené k nižším soudům prý ukázaly, že Argentina si platbu může dovolit.

Nejvyšší soud přitom v dalším dnešním rozhodnutí stanovil, že držitelé neproplacených argentinských dluhopisů se mohou obrátit na americké soudy, aby Argentinu přiměly zveřejnit soupis majetku mimo USA. To by mohlo věřitelům usnadnit vymáhání pohledávek.

Boeinos Aires odmítá platit "supím" fondům

Argentina se dluh zdráhala zaplatit mimo jiné proto, že zbylí věřitelé podle ní patří mezi takzvané supí fondy. Ty vyhledávají rizikové investice a věří, že se jim podaří z nich dostat co nejvíce.

Argentinský premiér Jorge Capitanich dnes prohlásil, že spekulativní fondy ohrožují stabilitu mezinárodního finančního systému. V podobném duchu se už o víkendu vyjádřila prezidentka Cristina Fernándezová.

Experti tvrdí, že rozhodnutí by mohlo povzbudit jiné investory k tomu, aby v budoucnu také odmítli přistoupit na snížení svých pohledávek vůči zadluženým vládám. V zemích, které se ocitnou ve finančních problémech, by to mohlo ohrozit důležité plány na restrukturalizaci dluhu.

Například ekonom Ramiro Castineira ze společnosti Econometrica agentuře AP řekl, že rozhodnutí amerického soudu automaticky neznamená platební neschopnost. Stále prý platí, že je třeba dohodnout se na formě splátek. „Země má dostatečné rezervy a pokud ukáže vůli platit, finanční prostředky bezpochyby získá,“ řekl.

Na rozhodnutí amerického soudu prakticky okamžitě reagovaly finanční trhy. V dolarech denominované argentinské dluhopisy vázané na hrubý domácí produkt klesly o deset procent, zatímco argentinské peso na černém trhu spadlo k dolaru o více než dvě procento na 12 pesos za dolar. Prudce se naproti tomu zvýšily náklady na pojištění argentinských dluhopisů před rizikem platební neschopnosti Argentiny.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!