Asociační dohoda s Ukrajinou prošla i v Nizozemsku. Příslib členství v EU ani vojenské pomoci se nekoná | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Asociační dohoda s Ukrajinou prošla i v Nizozemsku. Příslib členství v EU ani vojenské pomoci se nekoná

ČTK

Dolní komora nizozemského parlamentu v noci na dnešek schválila kompromisní verzi asociační dohody Evropské unie s Ukrajinou. Nizozemci dohodu odmítli v loňském referendu, které nebylo právně závazné. Vláda pak žádala od EU záruky a v lednu předložila návrh zákona k ratifikaci dohody parlamentu.

Pro text v noci hlasovalo 89 poslanců, proti bylo 55 jejich kolegů. Šlo o poslední parlamentní jednání před volbami, které jsou vypsány na 15. březen.

Nizozemsko je jedinou členskou zemí EU, která dohodu o přidružení Ukrajiny k EU neratifikovala. Žádalo záruky, že ratifikace nebude formální krok na cestě ke členství Ukrajiny v EU a že unii nezavazuje k vojenské pomoci Kyjevu.

V referendu, jež se konalo loni v dubnu na popud euroskeptických kruhů, se proti asociační dohodě vyjádřilo 61 procent Nizozemců, avšak při účasti, která jenom těsně přesáhla práh potřebný k uznání platnosti hlasování.

Po poslanecké sněmovně musí o dohodě hlasovat ještě senát, kde současná vláda nemá většinu. Tato volba se ale podle nizozemských sdělovacích prostředků před volbami nestihne.

Porošenko varuje: Ukrajině hrozí ruský útok

Na výsledek nočního hlasování reagoval na facebooku ukrajinský prezident Petro Porošenko. "Děkuji premiérovi (Markovi) Ruttemu a parlamentní většině, že se zaměřili na budoucnost a podpořili projekt, který je výhodný pro všechny," napsal Porošenko.

Jeden z organizátorů referenda naopak sdělil, že "je zjevné, že názor veřejnosti nemá v profesionální politice místo".

Text asociační dohody výslovně zaručuje, že dohoda "není odrazovým můstkem pro přijetí do EU, a to ani v budoucnu, neposkytuje přístup na pracovní trh a neznamená spolupráci obrannou ani finanční".

Východoukrajinští povstalci: Jsme připraveni obsadit celý Donbas silou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!