Atentátník napadl konvoj policejní mise EU v Kábulu, tři mrtví | E15.cz

Atentátník napadl konvoj policejní mise EU v Kábulu, tři mrtví

Místo útoku v Kábulu (17. května)
Místo útoku v Kábulu (17. května)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sebevražedný atentátník zaútočil dnes ráno na kontrolním stanovišti u mezinárodního letiště v Kábulu. Jeho terčem byl konvoj vozidel evropské policejní výcvikové mise (EUPOL). Zabiti byli tři lidé - britský občan ve voze EUPOL a dvě Afghánky - a 18 dalších osob utrpělo zranění. K útoku se v prohlášení zaslaném elektronicky médiím přihlásilo hnutí Taliban.

Mluvčí EUPOL Sari Haukkaová-Konuová podle agentury AP sdělila, že při útoku bylo zasaženo jedno ze dvou vozidel konvoje EUPOL. Jedna ze čtyř osob v tomto autě byla zabita, ale nešlo o člena policejní mise. Podle mluvčí EUPOL se jednalo o smluvního spolupracovníka. Britské ministerstvo zahraničí později podle agentury DPA oznámilo, že obětí se stal Brit.

„Všichni členové mise, kteří byli v zasaženém vozidle, jsou na bezpečném místě a zranění neohrožují jejich životy,“ řekla mluvčí. Jedním ze tří zraněných členů mise EUPOL je policista ze Severního Porýní-Vestfálska, sdělilo ministerstvo vnitra této spolkové země.

Mluvčí afghánského ministerstva vnitra Sádik Sádikkí oznámil, že zabity byly dvě afghánské ženy, které označil za „kolemjdoucí“. Zraněno bylo podle něj osm žen, sedm mužů a tři děti. Tuto bilanci podle agentury AFP potvrdil i zástupce ředitele nedaleké nemocnice, kam byli zranění převezeni.

Podle zástupce mluvčího ministerstva vnitra Nadžíba Daniše bylo při výbuchu zasaženo jedno vojenské vozidlo a tři civilní auta. Škody výbuch způsobil i na blízkých domech a obchodech a silnice vedoucí k letištnímu terminálu je poseta ohořelými kusy mnoha aut.

Útočník najel do konvoje

Policejní mluvčí Ebadulláh Karímí podle agentury Reuters řekl, že sebevražedný útočník ve voze značky Toyota Corolla najel do konvoje zahraničních vozů na cestě vedoucí z kábulského letiště na nedalekou základnu NATO. Místo útoku bylo vzdáleno asi 200 metrů od hlavního vstupu na letiště.

Radikální hnutí Taliban stojí za většinou násilností v zemi. Ve středu večer obsadili jeho ozbrojenci jeden z kábulských hotelů, při zásahu afghánských bezpečnostních složek zahynulo nejméně 14 lidí, z toho devět cizinců. V dubnu zahájil Taliban svou letní ofenzivu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video