Atény mají staronový problém: málo šetří | E15.cz

Atény mají staronový problém: málo šetří

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nutnost šetřit táhne řecké hospodářství ke dnu, nařízené příjmy (třeba ve formě dodatečné daně z příjmu) pohlcuje recese. Vyplývá to ze statistik řeckého ministerstva financí, informovala agentura Reuters. Nová čísla jsou signálem, že Atény zřejmě nesplní slíbené úspory v tomto ani příštím roce.

Dluh veřejných financí v období od ledna do listopadu se prohloubil v meziročním porovnání o pět procent. V absolutním vyjádření obnáší současné manko 20,52 miliardy eur. Objem vybraných prostředků na daních klesl o tři procenta, naopak o stejnou úroveň stouply výdaje – ochromení ekonomiky pociťuje zejména sociální systém.

Jsou to přitom ani ne tři měsíce, co vláda Lukase Papadimose na nátlak věřitelů zavedla řadu krizových výběrů. V opačném případě hrozili zachránci pozastavením finanční pomoci, což se nakonec skutečně stalo. Na výplatu poslední schválené tranše od EU a MMF ostatně Řekové stále čekají.

Finanční rezort, v jehož čele stojí stejně jako dříve za Jorgose Papandrea Evangelos Venizelos, je přesto přesvědčen, že prosinec přinese „ovoce“. I tak se má hrubý domácí produkt letos ztenčit čtvrtým rokem po sobě, a to o více než pět procent.
Data o vládním dluhu jsou pro EU pouze okrajová, připomínají pozorovatelé. Jejich užitečnost ale spočívá v tom, že jsou jakýmsi barometrem, jak bude asi vypadat celkové zadlužení. Informaci této povahy zatím Řecko nevydalo. I tak se marodné republice povedlo půjčit si na trhu dalších 1,6 miliardy eur.

Šlo o emisi šestiměsíčních pokladničních poukázek s úrokem 4,95 procenta, který byl vyšší než v listopadu. Měsíční aukce krátkodobých cenných papírů je jediným zdrojem řeckých příjmů od doby, co visí Atény na finanční kapačce EU a MMF.

Řekové a banky začali jednat

V Aténách začaly rozhovory o seškrtání řeckého dluhu, zatím bez výsledku. Agentura Reuters tvrdí, že jednání budou pokračovat. „Řecko dostalo určitý návrh, který bude studovat,“ sdělili zasvěcenci. „Zatím ho neodmítlo. Na přijetí závěrů to však nebylo,“ dodali.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video