Babiš ve Spojených státech navštíví sídlo CIA, jako první český premiér | E15.cz

Babiš ve Spojených státech navštíví sídlo CIA, jako první český premiér

ČTK

Premiér Andrej Babiš před odletem do Spojených států potvrdil, že má na programu návštěvu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Dostal pozvání. Mluvit chce o mezinárodním terorismu, řekl novinářům před odletem. Server Aktuálně.cz uvedl, že Babiš ústředí CIA v Langley ve Virginii navštíví ve středu, jednat bude s ředitelkou CIA Ginou Haspelovou.

„Návštěva je v programu,“ řekl Babiš na dotaz, zda může informace serveru Aktuálně.cz potvrdit. „Dostal jsem pozvání, víc k tomu nemám žádný komentář,“ dodal. Neuvedl přímo, zda se schůzka uskuteční ve středu. V souvislosti se schůzkou řekl, že za největší problém planety považuje mezinárodní terorismus a že by všechny velmoci měly v tomto směru spolupracovat. „Je to největší hrozba, spolupráce by měla být větší,“ řekl. Poznamenal, že vztahy mezi USA a Ruskem nejsou ideální.

Největším problémem je podle něj šest milionů uprchlíků v Jordánsku, Libanonu a v Turecku, prioritou je také řešení situace v Sýrii. „Zajímá mě, do jaké míry tam budou USA hrát ještě nějakou roli, nebo teritorium opustí,“ uvedl.

V oficiálním programu českého premiéra schůzka v CIA není uvedena. Podle serveru Aktuálně.cz schůzku potvrdilo několik zdrojů a svědčí o ní i velká časová mezera ve středečním programu, kdy na celé odpoledne nemá nic oficiálně naplánováno.

Podle českých diplomatů je to zřejmě poprvé, kdy prezident nebo premiér Česka bude přijat v centrále této zpravodajské služby, uvedl server.

Babiše čeká ve čtvrtek večer středoevropského času jednání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým chce mluvit zejména o kybernetické bezpečnosti, mezinárodní situaci a o zachování obchodu bez bariér mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Babiš bude po osmi letech prvním českým premiérem, který dostal pozvání na bilaterální jednání v Bílém domě.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!