Bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu HDP na 3,2 procenta | E15.cz

Bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu HDP na 3,2 procenta

česká koruna,
česká koruna,
• 
ZDROJ: Novak Tomas/Euro

ČTK

Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,2 procenta z dubnových 2,4 procenta. Pro příští rok nadále počítá s růstem o 2,7 procenta. Loni ekonomika rostla o dvě procenta.

„Příznivé údaje uplynulého období nás vedou ke zvýšení celoročního odhadu hospodářského růstu pro rok 2015. Ten bude i ve zbytku roku opřen především o domácí poptávku, jejímž základem je i nadále vysoká exportní výkonnost,“ uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová.

Hospodářský růst podle asociace ve druhé polovině letošního roku zrychlí, především u domácí spotřeby a investic. Hlavní nejistotou odhadu vývoje ekonomiky je podle ČBA načasování a způsob ukončení režimu devizových intervencí, který centrální banka spustila v listopadu 2013.

Graphical visualization of Cz GDP Growth Rate

Ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze výrazně zlepšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,9 procenta. Důvodem je právě překvapivý meziroční růst hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí o čtyři procenta. Díky vývoji v prvním čtvrtletí i řada dalších institucí v poslední době odhady vylepšila a nově počítá letos s více než tříprocentním růstem ekonomiky.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí. Aktuální prognóza vznikla na základě příspěvků analytiků Raiffeisenbank, ČSOB, GE Money Bank, UniCredit Bank, České spořitelny, J&T Banky, Komerční banky a ING Bank.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.