Koronavirus v Německu: Bavorsko omezí pohyb osob | E15.cz

Bavorsko přijímá zatím nejpřísnější opatření v Německu. Zákaz vycházení bude kontrolovat policie

Bavorský premiér Markus Söder
Bavorský premiér Markus Söder
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Sousední největší německá země Bavorsko od půlnoci na sobotu kvůli epidemii nového typu koronaviru zavede další rozsáhlé zákazy, výrazně omezí vycházení. Na tiskové konferenci v Mnichově to řekl zdejší ministerský předseda Markus Söder, který občany vyzval, ať zůstávají doma. Opatření zatím budou platit na 14 dní.

„Nezavíráme Bavorsko, ale omezujeme prakticky úplně veřejný život,“ prohlásil Söder. „Nemůžeme dělat polovičaté kroky,“ uvedl a následně oznámil zatím nejdalekosáhlejší opatření, jaká některá ze 16 spolkových zemí přijala.

Patří mezi ně především výrazné omezení vycházení. Ven by nově měli lidé chodit jen v případě, že k tomu budou mít pádný důvod. Tím je například cesta do práce, k lékaři, na nutný nákup nebo kvůli pomoci ostatním. Možná je i procházka v přírodě nebo sport, ale jen individuálně, popřípadě s lidmi z jedné domácnosti. Skupinové aktivity jsou zakázané. Na zákaz bude dohlížet policie.

Kompletně uzavřené zůstanou restaurace. Výdej jídla bude možný jen tam, kde se dá vyzvednout s sebou, objednat přímo do auta nebo domů. Prakticky vyloučené budou návštěvy v nemocnicích i domovech důchodců. Možné mají být jen v případě, že jde o návštěvu umírajících blízkých. V nemocnicích bude také možné navštívit vlastní děti, otcové mohou i nadále k porodu.

Rozsáhlá opatření Söder zdůvodnil tím, že se situace v Bavorsku nevyvíjí dobře. „Čísla infikovaných dramaticky stoupají,“ podotkl a dodal, že jen od čtvrtka přibylo 817 nakažených a pět mrtvých, což je ve druhém případě nárůst o 50 procent. Jeho spolková země proto nemůže dále čekat a nesmí váhat, míní.

Zástupci všech spolkových zemí budou o možných dalších opatřeních s kancléřkou Angelou Merkelovou jednat v neděli večer. Ve hře jsou zákazy vycházení i v dalších spolkových zemích.

K přijetí nových nařízení bavorskou vládu, která se na nich dnes shodla jednomyslně, vedla i nespokojenost s chováním části občanů, kteří se v uplynulých dnech scházeli ve velkých skupinách. Podle Södera představují nebezpečí pro sebe i jiné. Bavorský premiér věří, že dnešní opatření zemi sousedící s Českem pomohou v tom, aby krizi rychle překonala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video