Bavorský ministr chce po útocích změnit zákony, aby mohl nasadit armádu | E15.cz

Bavorský ministr chce po útocích změnit zákony, aby mohl nasadit armádu

Bavorský ministr chce po útocích změnit zákony, aby mohl nasadit armádu
Střelba v Mnichově
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann po sérii útokům, kterým v uplynulém týdnu Bavorsko čelilo, vyzval spolkovou vládu kancléřky Angely Merkelové, aby změnila zákony, a umožnila tak nasazení armády při podobných atentátech. Poválečná německá ústava to neumožňuje, povolání vojska je omezeno jen na stavy ohrožení země, poznamenala agentura AP.

Herrmann dosavadní omezení považuje za zastaralé. Při útocích, jako byl ten nedělní v Ansbachu či páteční v Mnichově, by přitom podle něj mohla armáda vypomáhat policii. Němci podle Herrmann mají právo na bezpečí.

Zemský ministr vnitra rovněž žádá i úpravy dalších spolkových zákonů, které řeší trestněprávní či přistěhovalecké otázky. „Musíme ostatním vyjasnit, že zákony této země se musí respektovat,“ řekl s tím, že kdo tak činit nebude, bude muset zemi opět opustit.

Mnichov: Střelcova zbraň pochází ze Slovenska nebo Česka

Poslední útok, kterému Německo čelí, se odehrál v neděli v bavorském Ansbachu. Odpálil se zde neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie, při útoku bylo zraněno 12 lidí, několik z nich vážně.

V Ansbachu shodou okolností v lednu Bavorsko zahájilo svůj zemský integrační program, jehož cílem je poučit žadatele o azyl o právním systému země, o rovnosti mezi muži a ženami či o sekulární povaze Západu. Úvodní lekci tehdy vedl bavorský ministr spravedlnosti Winfried Bausback.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!