Belgičané pařížské teroristy už jednou propustili, nezdáli se být hrozbou | e15.cz

Belgičané pařížské teroristy už jednou propustili, nezdáli se být hrozbou

Policisté při zásahu v Saint-Denis
Policisté při zásahu v Saint-Denis
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Belgičtí policisté vyslýchali bratry Brahima a Salaha Abdeslamovy už na počátku roku 2015. Oba ale propustili, neboť se prý nezdáli být hrozbou. Brahim Abdeslam v pátek spáchal v Paříži nedaleko koncertní síně Bataclan sebevražedný atentát, po jeho bratrovi Salahovi policie kvůli účasti na přípravě atentátů pátrá po celé Evropě.

Jednatřicetiletého Brahima belgická policie vyslýchala letos v únoru poté, co byl zadržen v Turecku kvůli podezření ze snahy dostat se do Sýrie a zapojit se do tamních bojů. „Popřel, že by chtěl do Sýrie. Při výslechu uvedl, že mířil na dovolenou do Turecka,“ uvedl mluvčí belgického federálního prokurátora Eric van der Sypt. „Neexistoval žádný náznak, že by se nějak podílel na teroristických aktivitách. Byl to jen zradikalizovaný mladík a nebyl důvod ho zadržet,“ dodal.

Šestadvacetiletý Salah Abdeslam, který se podle francouzské policie na pátečních atentátech podílel a to přinejmenším tím, že část útočníků do Paříže dopravil, se v únoru rovněž podrobil výslechu, ačkoli se cesty do Turecka s bratrem nezúčastnil. Podle van der Sypta belgické úřady nemají informace o tom, že by Salah někdy byl v Sýrii.

údajný komplic teroristů, bruselský rodák Salah AbdeslamAutor: ctk/AP

„Máme (v Belgii) přes 130 osob, o nichž víme, že se vrátily ze Sýrie, kde strávily určitou dobu. Těžko je všechny můžeme sledovat,“ uvedl dále mluvčí prokurátora. K iniciativě belgické vlády, na základě níž by po návratu ze Sýrie radikálové mohli dostávat elektronické sledovací náramky, se van der Sypt vyjádřit nechtěl.

Nizozemská policie dnes oznámila, že Salaha Abdeslama v únoru zatkla při rutinní dopravní kontrole kvůli držení marihuany. Stejnou drogu u Salaha podle agentury AFP našla v září také rakouská policie.

Bratři Abdeslamovi mají francouzské občanství, s rodinou ale žili v bruselské přistěhovalecké části Molenbeek. Jejich třetího bratra Mohameda belgická policie zadržela v sobotu, později ho ale propustila. Mohamed Abdeslam popřel, že by o plánech bratrů na spáchání útoků v Paříži věděl. Salaha v úterý prostřednictvím médií vyzval, aby se vydal policii, ať už je kdekoli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery