Belgická policie překazila teroristický útok. Dva muže zabila | E15.cz

Belgická policie překazila teroristický útok. Dva muže zabila

Belgická policie překazila teroristický útok. Dva muže zabila
Protiteroristická akce v belgickém městě Vevriers
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Při protiteroristickém zásahu na východě Belgie policie zabila dva lidi a jeden člověk byl zadržen. Informovala o tom belgická prokuratura, podle níž akce ve městě Verviers překazila bezprostředně hrozící teroristický útok. Policie podniká zátahy proti údajným islamistům rovněž v oblasti Bruselu. Belgie zároveň v některých lokalitách zvýšila stupeň ohrožení možným útokem.

Podle prokurátora Erica Van Der Sijpta začali během akce ve Verviers podezřelí muži na policisty střílet, proto byli zlikvidováni. Policie zásahem překazila „teroristické útoky velkých rozměrů“, uvedl Van Der Sijpt.

Úřady podle něj nemají informace o tom, že by chystané akce radikálů měly spojitost s pařížskými útoky, při nichž minulý týden zemřelo 20 lidí včetně tří teroristů. Právě v Belgii si údajně trojice pořídila zbraně, které při útocích použila.

Dnešní zásah ve Verviers byl podle prokurátora namířen proti extremistům, kteří se do země vrátili po účasti v bojích v Sýrii. Podobných akcí v zemi potýkající se stejně jako sousední Francie s rostoucí aktivitou islamistů proběhlo v poslední době několik. V Belgii je podle statistik bezpečnostních expertů v přepočtu na obyvatele největší počet radikálů, kteří se zapojili do bojů po boku syrských islamistů.

Na Twitteru se objevily fotografie zveřejněné obyvateli okolí místa zásahu, na nichž jsou vidět zasahující policejní vozy a sanitka, zatímco policisté odklánějí z ulice dopravu.

Belgická policie několik hodin před akcí oznámila, že zadržela muže podezřelého z dodávání zbraní Amédymu Coulibalymu, který v pařížském košer obchodě minulý týden zabil čtyři lidi.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!