Belgie si může oddechnout, uzavírá jeden ze sporů Vlámů a Valonů | E15.cz

Belgie si může oddechnout, uzavírá jeden ze sporů Vlámů a Valonů

Belgie si může oddechnout, uzavírá jeden ze sporů Vlámů a Valonů
Manneken Pis, slavná bruselská socha
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Belgie si konečně může oddechnout. Tamní parlament dnes podle očekávání schválil zákon o rozdělení jednoho obvodu na okraji Bruselu, kvůli němuž mezi Vlámy a Valony, dvěma hlavními jazykovými komunitami, hořel spor takřka půl století. Informuje o tom agentura AFP.

Konkrétně jde o obvod Bruxelles-Hal-Vilvorde (BHV), v němž žije kolem milionu a půl lidí. Ačkoli BHV geograficky spadá pod vlámskou část země, tak většina tamních obyvatel patří k francouzsky hovořícím Belgičanům. Problém byl nejen například v kontaktu s úřady či soudy, ale třeba i s tím, z jakých seznamů kandidátů by si lidé měli vybírat při volbách.

Po odtržení BHV od oficiálně dvoujazyčného Bruselu volaly po desítky let vlámské politické strany. Spory vedly i k pádu vládu a ke zdlouhavým vyjednáváním o sestavení nového kabinetu. Tato jednání se od června 2010 táhla rekordních více než 500 dní, kvůli čemuž se tehdy oživily i spekulace o možném rozpadu země.

Na reformě se politici dohodli už před deseti měsíci, dnešní rozhodnutí zákonodárců ale udělalo tečku za legislativním procesem.

„Uspěli jsme! BHV je rozděleno. Byla to mezi Vlámy a Valony největší překážka posledních let,“ radoval se z výsledku belgický premiér Elio Di Rupo. „Pro většinu našich občanů má Belgie stále smysl,“ dodal.

Vítěz posledních voleb (N-VA) nicméně hlasovala proti. Podle ní Vlámové příliš Valonům ustoupili. „Frankofonní obyvatelé žijící na periferii (Bruselu) musejí přijmout, že žijí v jiném regionu,“ prohlásil jeden ze zákonodárců N-VA Karl Vanlouwe. Podle něho reforma, která se týká například rozdělení pravomocí jednotlivých soudů, nevyřeší všechny problémy, které sporný okrsek sužovaly.

Bohatší Vlámové, obývající převážně sever země, tvoří kolem 60 procent ze zhruba 10,5 milionu obyvatel Belgie. Dlouhodobě volají po větší autonomii pro jednotlivé regiony, mimo jiné i o posílení fiskální odpovědnosti regionů. Francouzsky hovořící Valoni obývají spíše jih Belgie a tvoří většinu v dvojjazyčném Bruselu. Na východě země žije také malá německá menšina.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!