Běloruská policie zadržela pět nezávislých novinářek, hrozí jim až dvouleté vězení

Minsk

Minsk Zdroj: Zdeněk Fekar

Policie v Minsku zadržela pět novinářek a obvinila je z nezákonného přístupu ke zpravodajství státní tiskové agentury BelTA. V redakcích nejnavštěvovanějšího zpravodajského portálu Tut.by a nezávislé agentury BelaPAN provedli policisté razii. Proti policejní akci protestoval Svaz běloruských novinářů.

Podle minské kriminální ústředny zatčení předcházela kontrola počítačových systémů BelTA, která ukázala, že během posledních dvou let vstoupili redaktoři Tut.by a BelaPAN mnohokrát neoprávněně s použitím cizích hesel do zpravodajských databází státní agentury. Agentuře BelTA tím údajně způsobili značné škody a poškodili její dobrou pověst.

Ve vazbě je komentátorka agentury BelaPAN Taccjana Karavjankovová, šéfredaktorka serveru Tut.by Maryna Zolatavová a redaktorky Hanna Kaltyhinová, Uljana Babajedová a Halina Vlasiková. Ve vyšetřovací vazbě mají být nejméně tři dny a v případě, že budou odsouzeny, hrozí jim dvouleté vězení.

Podle běloruských nezávislých novinářů má být policejní akce výhrůžkou médiím, která nejsou pod státní kontrolou. Šéf Běloruského svazu novinářů Andrej Bastunec agentuře Reuters řekl, že tlak režimu na nezávislé novináře se od loňského roku zvyšuje. „Spojuji tuto kauzu se všeobecným trendem a snahou státu ovládnout internetový informační prostor,“ řekl Bastunec.