Běloruská policie zadržela pět nezávislých novinářek, hrozí jim až dvouleté vězení | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Běloruská policie zadržela pět nezávislých novinářek, hrozí jim až dvouleté vězení

Běloruská policie zadržela pět nezávislých novinářek, hrozí jim až dvouleté vězení
Minsk
• 
ZDROJ: Zdeněk Fekar

ČTK

Policie v Minsku zadržela pět novinářek a obvinila je z nezákonného přístupu ke zpravodajství státní tiskové agentury BelTA. V redakcích nejnavštěvovanějšího zpravodajského portálu Tut.by a nezávislé agentury BelaPAN provedli policisté razii. Proti policejní akci protestoval Svaz běloruských novinářů.

Podle minské kriminální ústředny zatčení předcházela kontrola počítačových systémů BelTA, která ukázala, že během posledních dvou let vstoupili redaktoři Tut.by a BelaPAN mnohokrát neoprávněně s použitím cizích hesel do zpravodajských databází státní agentury. Agentuře BelTA tím údajně způsobili značné škody a poškodili její dobrou pověst.

Ve vazbě je komentátorka agentury BelaPAN Taccjana Karavjankovová, šéfredaktorka serveru Tut.by Maryna Zolatavová a redaktorky Hanna Kaltyhinová, Uljana Babajedová a Halina Vlasiková. Ve vyšetřovací vazbě mají být nejméně tři dny a v případě, že budou odsouzeny, hrozí jim dvouleté vězení.

Podle běloruských nezávislých novinářů má být policejní akce výhrůžkou médiím, která nejsou pod státní kontrolou. Šéf Běloruského svazu novinářů Andrej Bastunec agentuře Reuters řekl, že tlak režimu na nezávislé novináře se od loňského roku zvyšuje. „Spojuji tuto kauzu se všeobecným trendem a snahou státu ovládnout internetový informační prostor,“ řekl Bastunec.

OBRAZEM: Dřina za málo peněz. Tradice válenek žije, vyrábějí se stále stejně
Panenské přírodě Bělověžského pralesa hrozí zánik, ohrožuje ji těžba dřeva

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!